10 najgorszych sposobów na rozpoczęcie noworocznych postanowień

10 najgorszych sposobów na rozpoczęcie noworocznych postanowień

Mówi się, że nowy rok jest początkiem czegoś nowego, że jest to niezapisana książka mająca 365 stron, czekająca, żeby zobaczyć, jakimi historiami ją wypełnisz. Dla wielu osób symbolika nowego początku reprezentuje długą podróż do znalezienia lepszego ja, którymi decydujemy się stać, kiedy określamy nasze noworoczne postanowienia. Jednakże dzięki swoim noworocznym postanowieniom nie stracisz wagi przez noc, nie zaczniesz ćwiczyć regularnie albo nie nauczysz się hiszpańskiego, nawet jeśli jest to marzenie podążające za tobą przez całe twoje życie. Musisz zacząć działać i powziąć kroki, które pomogą ci osiągnąć twoje cele. Jednakże jeśli zaczniesz od złego końca, podejmiesz już na starcie przegraną walkę. Porozmawiajmy o tym, jak tego nie robić i jak sobie w końcu poradzić z noworocznymi postanowieniami w tym roku bez zbędnego stresu.

Jakie postanowienia noworoczne są najpowszechniejsze i ile z nich się nie udaje?

Najczęściej ludzie określają postanowienia związane z poprawą zdrowia fizycznego. Według statystyk najpopularniejszych postanowień ludzie chcą ćwiczyć więcej, stracić na wadze, jeść zdrowiej, zaoszczędzić więcej pieniędzy i nauczyć się nowej umiejętności. „Pod koniec drugiego tygodnia w lutym prawie 80% postanowień kończy się porażką, rozczarowaniem i wyrzutami sumienia,” mówi renomowany psycholog i autor serii publikacji Joseph Luciany.  [1–4]

Według badania przeprowadzonego przez naukowców ze Scranton w Pensylwanii po sześciu miesiącach około 46% osób w dalszym ciągu jest w stanie wypełniać swoje postanowienia, co plasuje ich w grupie osób odnoszących największy sukces. Pytaniem pozostaje, czy udało im się przekształcić ich sześciomiesięczny progres w trwający całe życie sukces. Jakikolwiek jest ostateczny wynik, jasne jest, że większość osób nie będzie w stanie zadbać o spełnienie swoich postanowień. [4]

Prawdopodobnie nie chcesz skończyć w „obozie” większości nieudaczników, tylko chcesz zmienić coś w swoim życiu, coś osiągnąć i spełniać swoje marzenia. Ale bądźmy szczerzy, w pierwszym stycznia nie ma nic magicznego. Zdasz sobie z tego bardzo dobrze sprawę, kiedy otworzysz rano oczy dzień po imprezie noworocznej i zdasz sobie sprawę, że jest to w pełni normalny dzień. Być może bardziej będzie bolała cię głowa i twój żołądek nie będzie się czuć w pełni dobrze, co jest zdecydowanie spowodowane przez „tylko” dwa kieliszki szampana, które wypiłeś ze swoimi znajomymi. Zmiany życiowe następują cały czas i być może na co dzień zmagasz się z tyloma rzeczami, że zobowiązanie w postaci noworocznego postanowienia jest poza twoją mocą.

Ale prawdą jest, że jeśli ty nic nie zmienisz, to nic innego też się nie zmieni. Być może dzięki noworocznemu powiewowi świeżości media społecznościowe są pełne hasztagów takich jak #NewYearNewMe, pod którymi ludzie dzielą się swoją drogą do szczęśliwego zakończenia. Jednakże jeśli chcesz coś osiągnąć, dlaczego nie zacząć teraz, tylko czekać na nowy rok, kolejny miesiąc lub poniedziałek? Jedno badanie sugeruje, że ludzie ogólnie lubią zaczynać coś nowego jeśli chodzi o możliwości, co prowadzi do refleksji i autorefleksji odnośnie ich własnego życia. Być może dzięki podsumowaniu poprzedniego roku i ocenie, w jakiej kwestii odniosło się sukces, a w jakiej porażkę, nadchodzący rok może być dla ciebie początkiem czegoś nowego. [5]

Jakie postanowienia noworoczne są najpopularniejsze i ile staje się porażką?

10 Sposobów, jak ruszyć z noworocznynmi postanowieniami

Zrób noworoczny krok prawą nogą i przechyl szalę sukcesu na swoją stronę stosując się do kilku prostych zasad. Dzięki temu twoje życie będzie dużo prostsze i osiągniesz większy sukces.

1. Staranie się, aby spełnić takie same postanowienia, jak w trakcie poprzednich lat

Pewnego razu ktoś powiedział, że „Szaleństwem jest robienie w kółko tego samego i oczekiwanie innych rezultatów.” To samo tyczy się postanowień. Jeśli przez 10 lat starałeś się stracić na wadze, jeść zdrowiej, zacząć ćwiczyć lub cokolwiek innego, dlaczego myślisz, że tym razem będzie inaczej i że ci się uda? „Każdego razu kiedy odnosisz porażkę, niszczysz swoją pewność siebie. Jedną rzeczą, jaką obserwujemy, jest to, że kiedy ludziom nie udaje się zredukować wagi, nie winią oni swojej diety, tylko siebie, co sprawia, że każdy start staje się jeszcze trudniejszy,” powiedziała Janet Polivy, psycholog z University of Toronto w Mississauga, Kanada. [6]

Powtarzane porażki pozostawią ślady w twojej samoocenie i pewności siebie, przez co możesz odnieść wrażenie, że nie jesteś wystarczająco dobry i że nie odnosisz wystarczających sukcesów. Być może znasz nawet kogoś, kto od kilku lat zakłada sobie te same postanowienia i każdy zawczasu wie, że jemu/jej ponownie się nie uda. Ale jesteś dobry i możesz spełnić swoje postanowienia, po prostu musisz je określić w poprawny sposób i wybrać lepsze narzędzia, aby je osiągnąć.

Dlaczego w przeszłości odnosiłeś porażkę?

  • Od czego zacząłeś i co robiłeś, żeby osiągnąć swój cel?
  • Jakie metody i narzędzia ci przypasowały, a które wcale nie podeszły ci do gustu?
  • Jak długo wytrzymałeś pracując nad sobą?
  • Kiedy i dlaczego się poddałeś?

„Jeśli dano by mi dziewięć godzin na ścięcie drzewa, pierwsze sześć poświęciłbym na naostrzenie siekiery.” Postaraj się rozważyć te słowa Abrahama Lincolna, być może one pomogą ci zastanowić się nad twoimi celami.

2. Decydowanie się na zbyt wiele postanowień

Zastanów się, ile postanowień udało ci się spełnić w ciągu ostatnich kilku lat. I co sprawia, że myślisz, że w tym roku uda ci się spełnić 20, kiedy być może ciągu ostatnich lat nie udało ci się spełnić ani jednego? Ponadto długotrwała presja, stres oraz strach przed porażką mogą się nagromadzić wraz z większą ilością postanowień, rzucając ci kłody pod nogi. Twoim celem nie jest prawdopodobnie mieć wypełniony kalendarz 24/7 bez chwili na odpoczynek na rzecz automatycznego wykonywania jednego zadania za drugim. Myślisz, że jak długo wytrzymasz? Pewnie, każdy z nas chce się dużo w życiu nauczyć i jeszcze więcej udowodnić, ale potrzebowalibyśmy na to kilku żyć.

Skup się na tym, czego naprawdę chcesz, czego naprawdę pragnie twoje serce, co najlepiej na ciebie działa i po to sięgnij. Nie chcesz być przeciętny we wszystkim, tylko w czymś doskonały. Wyobraź sobie, że chcesz osiągnąć 20 różnych celów, z których nad każdym musisz pracować minimum przez godzinę tygodniowo, czy to się wydaje wykonalne? Czy nie lepiej poświęcić czas i energię na osiągnięcie jednego lub dwóch celów?

Jak dzielisz energię na spełnianie wielu postanowień?

  • Świadomie poświęcasz 100% swojej pozostałej energii na jedno postanowienie.
  • Świadomie poświęcasz 100% swojej pozostałej energii na spełnianie 20 postanowień, przez co masz mniej więcej 5% pozostałej energii na jeden cel.

„Jeśli poświęcasz życie na bycie dobrym we wszystkim, nigdy nie będziesz doskonały w niczym,” powiedział Tom Rath, autor i badacz zaangażowania pracowniczego, przywództwa, zdrowia oraz dobrobytu.

Dlaczego stawianie przed sobą zbyt wielu postanowień nie jest dobrym pomysłem?

3. Podchodzenie do sprawy „wszystko albo nic” i oczekiwanie wszystkiego nawet na wczoraj.

Każdego roku na początku stycznia mnóstwo osób stawiających sobie za cel poprawę swojego stylu życia sztormuje centra fitnessowe. Jednakże dane z badania opublikowanego w Journal of Clinical Psychology twierdzą, że do końca stycznia około 36% zrezygnuje, a do czerwca będzie to 54%. Styczniowe 36% to osoby, które regularnie rozpoczynają pracę nad swoimi postanowieniami każdego roku i w najlepszym wypadku mogą wytrzymać do końca stycznia. Dlaczego? Można wyróżnić kilka powodów, włączając nierealistyczne oczekiwania i podejście perfekcjonisty „wszystko albo nic”. [4]

Co kryje się za tym podejściem? Skrupulatne podejście według wcześniej określonego planu treningowego i żywieniowego, które niestety kończy się kiedy tylko taka osoba opuści trening, zje jakieś słodycze lub fast food. Takie osoby wierzą, że fakt, że jeden raz zboczyli z określonej drogi, oznacza, że już nie warto się starać, ponieważ myślą oni, że już wszystko popsuli dodatkowym jedzeniem lub pominiętym treningiem. Jednakże jest to ogromny błąd, ponieważ po prostu opuścili trening i dzięki temu bardziej się zrelaksowali i na kolejny pójdą bardziej psychicznie i fizycznie przygotowani. Oprócz tego w przypadku jedzenia zjedzenie hamburgera lub całej tabliczki czekolady zwiększy tylko twoje spożycie kaloryczne o około kilkaset kalorii, nic więcej. Więc nie jest konieczne zjadanie sekretnych zapasów słodyczy lub lodów z zamrażalnika z poczuciem niższości i użalania się nad sobą, tylko na przykład pominięcie kolejnego zaplanowanego posiłku i niezbaczanie z kursu.

Żadna droga nie jest perfekcyjnie prostą linią, tylko przypomina raczej ładny zygzag składający się z nieustannych upadków i lekcji. Potykasz się setki razy i gubisz współrzędne swojego celu na chwilę, ale po prostu trzymaj się kierunku, średniego tempa i wróć za ster. Najważniejszym czynnikiem dla sukcesu jest wytrwałość i konsekwentność, ponieważ nikt nie jest idealny, obojętnie jak wspaniały tak naprawdę jest.

Dane z systemu coachingowego Precision Nutrition pokazują, że naprawdę nie musisz być supergwiazdą, żeby być w stanie odnieść sukces. Nawet klienci, którzy trzymali się swojego planu tylko w około 10-49%, byli w stanie odnieść sukces i stracić na wadze średnio 5-6% swojej masy ciała. Dla dobrych rezultatów wystarczające jest bycie konsekwentnym na poziomie około 50-79%, żeby mieć również przestrzeń na kieliszek wina, lody lub czekoladę. [7]

Co oznacza "wszystko albo nic" i dlaczego to podejście często prowadzi do porażki?

4. Osiąganie formy Arnolda Schwarzeneggera w czasach jego największej sławy lub pośladków J Lo

Każdy wiek ma swoich bohaterów i idoli, którzy powinni inspirować ludzi do samorozwoju i dawać im nadzieję, że możliwe jest osiągnięcie wszystkiego, czego tylko pożądają. Dobra, zwolnijmy. Wszyscy mamy ograniczenia w kwestii tego, co jesteśmy w stanie zrobić przez nasze wrodzone talenty, możliwości, okoliczności, wpływy środowiskowe, szanse oraz dostępny czas. Ale to zdecydowanie nie oznacza, że powinieneś zrezygnować ze swoich wielkich marzeń i celów. Po prostu zacznij od określenia małych, realistycznych, częściowych celów, z którymi będziesz sobie w stanie poradzić, biorąc pod uwagę twoją obecną sytuację i możliwości. [8]

Czy pogodziłeś się z faktem, że nie staniesz się kolejnym Harrym Potterem, Kapitanem Marvelem lub Lady Gagą? To dobrze, ponieważ chęć stania się tak podobnym, jak to możliwe, do celebryty lub idola jest drogą prowadzącą do piekła. Imitowanie wyglądu kogoś innego, zwyczajów lub nawet życia jest przyjemne na przykład na Comic Con, ale w prawdziwym życiu? Każdy z nas pisze swoją własną historię, a książka, którą chciałbyś napisać, została już wcześniej napisana. Nie chcesz stać się kopią kogoś innego tylko być sobą.

Zawsze określaj realistyczne cele, które łatwiej osiągnąć, również ze względu na nagrodę w formie dobrego samopoczucia po osiągnięciu celu, za co możesz podziękować w szczególności dopaminie. Czy myślisz, że chęć stracenia 5 kilogramów lub pójścia biegać na pół godziny co drugi dzień jest niewystarczająca? To jest bardzo dobry cel, który po czasie może się zmienić w utratę 20 kilogramów lub przebiegnięcie maratonu. Respektuj cały proces i określaj sobie małe, częściowe cele.

Jak mogłoby to wyglądać?

dzienny celtygodniowy celmiesięczny celpółroczny celostateczny cel
Idź na trening/mecz piłki nożnej i ćwicz dodatkową technikę.Bierz udział we wszystkich treningach, meczach i dokładaj 2 dodatkowe godziny.Rób wszystko na 100%, naucz się poprawnie jeść i regenerować. Wykorzystaj pełen potencjał trenowania w lokalnym klubie, pracuj dodatkowo i idź na testy do klubu przynajmniej o jedną ligę wyżej.Stawanie się kolejnym Messim.
Jedz 4 porcje warzyw, 2 porcje owoców i uprawiaj sport przez 20 minut. Zmniejsz ilość spożywanych fast foodów, słodyczy i słonych przysmaków o 1 porcję. Dowiedz się, czym są makroelementy, ile ich zjadać i zacznij chodzić na siłownię raz w tygodniu.Stwórz i skonsultuj plan żywieniowy, ćwicz trzy razy w tygodniu, idź na spacer i spędź jeden weekend w miesiącu w aktywny sposób. Strać 30 kilogramów wagi.
Biegaj przez minimum 15 minut lub idź na intensywny spacer.Biegaj przez 30 minut co drugi dzień i zacznij się rozciągać po aktywności. Biegaj przez 45 minut co drugi dzień, rozciągaj się po aktywności i zacznij ćwiczyć nogi raz w tygodniu.Stwórz i skonsultuj plan treningowy, rozciągaj się po aktywności, ćwicz raz w tygodniu i przebiegnij 20 kilometrów raz na każde 2 miesiące.Przebiegnij maraton.

Nawet jeśli nie staniesz się kolejnym Messim, Schwarzeneggerem lub Michaelem Jordanem, zrobisz wszystko, co w twojej mocy, aby wykorzystać swój potencjał i osiągnąć to, co pcha cię naprzód i dlaczego chce ci się oddychać. Dążenie do celu jest czymś więcej niż tylko mówienie o nim i późniejsze zastanawianie się, co by było gdyby… Jeśli napotkasz utratę motywacji i w dalszym ciągu będziesz chcieć odnieść sukces, przeczytaj nasz artykuł 5 wskazówek jak pozostać aktywnym, zmotywowanym i kontynuować ćwiczenie nawet w domu.

„W celu stania się najlepszym mistrzem musisz wierzyć, że naprawdę nim jesteś. Jeśli nie jesteś, przynajmniej musisz udawać, że jesteś,” powiedziała legenda boksu Muhammad Ali.

Czy dobrze jest chcieć ciała Arnolda Schwarzeneggera w czasach jego największej chwały lub pośladków J Lo?

5. Cały czas mówienie i myślenie o swoich postanowieniach przy jednoczesnym braku planowania.

Wszyscy wiedzą, jak rozmawiać długo i myśleć nad swoimi postanowieniami, ale nie każdy potrafi zacząć działać. Dlaczego masz żałować w przyszłości, że nie miałeś odwagi, aby podążać za marzeniami i sięgnąć gwiazd?? Ile genialnych pomysłów już miałeś i ile z nich wcieliłeś w życie? Najtrudniej jest zacząć, później jest o wiele łatwiej.

Kiedy podejmiesz działania dobrze jest mieć chociaż plan ramowy. Kiedy nie masz planu, nie wiesz, na jakim etapie powinieneś być po tygodniu, miesiącu, lub po pół roku. Z drugiej strony nie musisz mieć wszystkiego zaplanowanego z najmniejszymi szczegółami. Kosztuje to dużo wysiłku i jest to duże obciążenie kognitywne, które może prowadzić do tego, że się poddasz. Miej kierunek, plan ramowy i przede wszystkim działaj, ponieważ świat nie czeka, tylko biegnie naprzód i gdzieś jest ktoś, kto chce osiągnąć dokładnie to, co ty.

„Sposobem, żeby zacząć, jest przestanie mówić i zaczęcie robić” i dlatego istnieje Walt Disney Production, który założył Walt Disney ze swoim bratem, kiedy zaczął działać.

Te produkty mogą Cię zainteresować:

6. Podążanie do przodu bez planu czasowego, terminu i zapominanie o odnotowywaniu progresu.

Brak nawet planu ramowego jest sposobem, aby może się udało, ale raczej nie. Skąd wiesz, że zbliżasz się do swojego celu lub że przynajmniej jesteś odrobinę dalej, niż miesiąc temu? Zdecydowanie przez monitorowanie zmiennych postępów w dni kontrolne, które są swego rodzaju terminem ostatecznym. Możesz się zastanawiać do czego nadają się ostateczne terminy? Tak jak i w szkole czy w pracy stwarzają one poczucie nagłości. W pewnym sesnie są to punkty kontrolne, przez które musisz przejść.

Jakie ma to zalety? Z planem będziesz wiedzieć co zrobić, żeby osiągnąć cel i dzięki niemu łatwiej jest pozostać na odpowiedniej ścieżce. Monitorowanie progresu w formie terminów zmowtywuje cię do odrobinę cięższej pracy, a kiedy osiągniesz częściowy cel, aktywujesz swój wewnętrzny system nagradzania, który nagrodzi cię przyjemnym uczuciem i dodatkową motywacją dzięki dopaminie. Jednakże nie zapominaj o nagradzaniu się też w inny sposób. Na przykład nowe, dobrze dopasowane ubrania sportowe lub przedłużony weekend? Jeśli interesuje cię, jak wynik na wadze może maskować progres i jak mierzyć go poprawnie, przeczytaj nasz artykuł Dlaczego waga pokazuje ci wyższy wynik i nie jest to tłuszcz.

„Ten, kto nie planuje niepowodzenia,” powiedział raz Benjamin Franklin.

Dlaczego niewystarczające jest po prostu mównie o swoich postanowieniach, tylko podejmowanie działań?

7. Tracenie na wadze, chodzenie na siłownię lub jedzenie zdrowiej i bycie zdrowszym, kiedy jednocześnie nie wiesz, co to dla ciebie oznacza

Problem z ogólnymi postanowieniami jest taki, że są one zbyt niejasne i że nie musisz nawet w pełni rozumieć, co tak naprawdę kryje się za celem, który sobie stawiasz. Co oznacza jedzenie zdrowiej lub poprawienie zdrowia? To, że zmuszasz się do zjedzenia warzywa albo owocu każdego dnia i czujesz, że jesz zdrowo? Prawdopodobnie nie, ale jest to dobry początek. Tak samo dzieje się w przypadku ogólnej poprawy zdrowia, określ dokładnie, co oznacza twoje noworoczne postanowienie, jak je osiągniesz, jak będziesz mierzyć postępy, pozostawać na drodze i co określi, że osiągnąłeś sukces. Czy bedziesz pracować nad swoim celem każdego dnia czy raz na tydzień?

Określiłeś noworoczne postanowienie, co oznacza, że chcesz zmienić coś w swoim życiu. Czym jest to „coś”? Kiedy przyglądasz się swojemu życiu, swojemu braku satysfakcji lub chęci, żeby coś zmienić, zdasz sobie sprawę, że twoje obecne nawyki, zachowanie oraz sposób, w jaki żyjesz, przyprowadziły cię do tego miejsca, w którym podejmujesz decyzję, żeby coś zmienić. W celu osiągnięcia rezultatów niezbędne jest zmienienie lub przynajmniej dostosowanie zwyczajów i zachowania, co pomoże ci spełnić twoje postanowienia.

Zacznij powoli, od małych kroczków, które będą dla ciebie proste i w naturalny sposób staną się częścią twojego życia. By udało się zachować i włączyć nowe zwyczaje, muszą mieć one proste przełożenie na twoje codzienne życie, aby stały się rutyną. Jeśli nagle całkowicie zmienisz swoje zachowanie i będziesz starać się jeść tak, jak nakazuje dieta, składająca się z produktów spożywczych, z których istnienia nawet nie zdawałeś sobie sprawy, to wpadniesz w otchłań niespełnionych postanowień. Nie wymagaj od siebie za dużo i myśl w dłuższej perspektywie. Biegniesz maraton, nie przeciwko Usainowi Boltowi. [9]

Skup się na procesie, nie na rezultatach. Kiedy stopniowo będziesz dostosowywać drogę do swojego celu, w końcu do niego dojdziesz. A kiedy to się stanie, zdasz sobie sprawę, że droga modyfikacji i nauki nowych zwyczajów doprowadziła cię do twojego celu. Nie chodziło o „chcę zredukować wagę, chcę ćwiczyć, chcę być zdrowy,” tylko o więcej warzyw i białka w diecie, mniej przetworzonego jedzenia, rozsądny plan treningowy, dużo snu i milion innych rzeczy, które robiłeś dobrze.

Co myślisz o wypróbowaniu niektórych z tych wskazówek, żeby stracić na wadze i sprawić, że twój styl życia będzie zdrowszy?

  • Chodzenie do pracy pieszo lub jadąc na rowerze od czasu do czasu.
  • Chodzenie schodami zamiast jeżdżenie schodami ruchomymi i windami.
  • Ogólne więcej chodzenia i jeżdżenia i rzadsze używanie samochodu w sytuacjach, gdzie nie jest to konieczne.
  • Siedź mniej i więcej się ruszaj.
  • Jedz około 4 średniej wielkości kawałki warzyw i 2 ulubione owoce każdego dnia.
  • Stopniowo zmniejszaj spożycie słodzonych lemoniad, napojów energetycznych i słodzonych napojów.
  • Pij więcej wody z kranu.
  • Czytaj więcej etykiet produktów i unikaj wszystkiego, co zawiera duże ilości soli (spożycie soli powinno wynosić 5 g na dzień).
  • Przygotuj zdrowe przekąski i miej szybkie i zdrowe przekąski w zanadrzu. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, dowiesz się dzięki naszemu artykułowi Co powinna zawierać zbilansowana przekąska i jak zamienić kaloryczne przekąski?
  • Znajdź aktywność fizyczną, która sprawia ci przyjemność i najlepiej wykonuj ją co drugi dzień. Nie musi to być crossfit czy fitness tylko dlatego, że są modne. Czy wiesz, ile kalorii spalają twoje ulubione zimowe aktywności fizyczne?
  • Gotuj więcej w domu, abyś kontrolował jedzenie, jako iż badania wykazują, że gotowanie w domu rzadziej jest wiązane z nadwagą. [10]
  • Zaangażuj się w przynajmniej jedną technikę, aby zredukować stres.
  • Spędzaj minimum X godzin na zewnątrz i na łonie natury każdego tygodnia
  • Ogranicz czas spędzany przed eksranem telewizora, komputera, telefonu oraz innych urządzeń.

W połączeniu z poprawą swojego stylu życia i możliwą utratą wagi należy też skupić się na zachowaniu, a nie na przestrzeganiu nowej, cudownej diety. To ty kontrolujesz to, co jesz i pijesz, jak ćwiczysz i to ty możesz to zmienić. Rezultatem starań o utratę wagi nie powinno być codzienne stawanie na wadze i pytanie jej, czy osiągnąłeś już swój cel, a następnie spadek nastroju, ale kontrola zachowania i nawyków, które poprowadzą cię do tego celu. Jeśli zastanawiasz się, czemu nie widzisz rezultatów swoich starań, przeczytaj nasz artykuł: Dlaczego nie widzisz rezultatów diety i ciężkiej pracy na siłowni? Pomożemy ci osiągnąć sukces.

„Posiadanie pozytywnego nastawienia oznacza pytanie i dowiadywanie się, jak coś może zostać zrobione, zamiast mówienia, że nie może być zrobione.” Bo. Bennett

Jak zacząć jeść zdrowiej, ćwiczyć i spełnić postanowienia?

8. Zmień swoje zachowanie z dnia na dzień na profesjonalnego sportowca

Determinacja nie oznacza, że musisz ciężko trenować każdego dnia i nie znajdować momentu na odpoczynek. Pamiętaj, że plany treningowe profesjonalistów, które krążą po sieci, mogą nie być odpowiednie dla ciebie. Charakterystyka pracy profesjonalnych sportowców to bycie najlepszym sportowcem, jakim się da, ale mają oni ku temu odpowiednie warunki, czas na trening, regenerację, dietę i sen. Podczas gdy ty musisz nadążać za życiem codziennym i dbać o dom, co jest trudne do pogodzenia z zazwyczaj wymagającym reżimem treningowym.

Pomyśl, jak możesz to zrobić bez znacznego pogarszania innych aspektów twojego życia. Na przykład, możesz oszczędzić czas poprzez ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem lub social media i poświęcając go na trening? Nie zapominaj także o odpoczynku. Trening siłowy trzy razy w tygodniu może zapewnić dobre wyniki, jeśli wesprzesz go sportem wytrzymałościowym lub drużynowym wedle preferencji. Skup się na jak największej ilości naturalnego ruchu podczas dnia. Na przykład, więcej spacerów.

„Niektórzy odnoszą sukces, bo to ich przeznaczenie, ale większość zawdzięcza to uporowi.” Henry Van Dyke.

9. Zacznij od detoksu, postu, diety sokowej lub cytrynowej, wyzwań fitness lub całkowicie zmień swoje zachowanie.

Na początku nowego roku, każdy jest zdeterminowany, aby osiągnąć sukces i coś zrobić w tym celu. Jeśli „coś” przyniesie szybkie rezultaty i jest możliwe bez dużego wysiłku. Może dlatego mogą oni częściej uciekać się do ekstremalnych rozwiązań w postaci wszelkiego rodzaju detox bezsensownych diet obiecujących szybkie i bezbolesne efekty. Jednak dzięki tym 5 ćwiczeniom, płaski brzuch nie zostanie osiągnięty w tydzień, podobnie jak wymarzona sylwetka po miesięcy niesamowitej diety od gwiazd Hollywood. Mówiąc wprost, świat nie jest różową chmurką z jednorożcami, gdzie każdy dostaje to, czego zapragnie. Po ukończeniu tych różnych programów możesz raczej zacząć częściej sięgać po lampkę wina dla ukojenia nerwów po porażkach we wspomnianych programach. A nawet, jeśli uda ci się coś w ten sposób osiągnąć, co dalej? Czy twoje zachowanie się zmieni, czy wrócisz do wcześniejszego stanu rzeczy?

To samo, ale w jasnoniebieskim kolorze odpowiada różnym wyzwaniom fitness, gdy ukończysz miesięczne wyzwanie na brzuch, wykluczenie glutenu i cukru z diety lub skończysz program fali węglowodanów. Efekt może być taki, że zmotywujesz kogoś do dalszego pokonywania wyzwań lub przejście na bardziej aktywny styl życia, ale jest spora grupa osób, które mają pierwsze rezultaty dopiero po 30 dniach ciężkiej pracy i wyrzeczeń, a mimo to wracają do starych nawyków. Co się wtedy dzieje? Nawrót starych nawyków i zachowań oznacza powrót zgubionych kilogramów.

Potrzeba czasu i systematycznej pracy, aby stopniowo zmienić swoje zachowanie, zerwać ze starymi i nauczyć się nowych nawyków, które przyniosą ci wyniki. Ekstremalne podejście i zmiany nawyków to ślepy zaułek.

Jeśli celebryta zainspiruje cię, żeby określić noworoczne postanowienie, to zdecydowanie nie jest to złe, ale próbowanie kopiować ich podejście i metody może nie sprawdzić się w twoim przypadku, ponieważ prowadzisz kompletnie inne życie.

„Nigdy nie zmienisz swojego życia, jeśli nie będziesz czegoś zmieniać każdego dnia,” powiedział kiedyś Mike Murdock.

Dlaczego detoks, poszczenie, dieta sokowa lub cytrynowa nie pomaga ci stracić na wadze na stałe?

10 Nie proszenie o pomoc

„Ze wszystkim mogę poradzić sobie sam.” Jedno z największych kłamstw, jakie sobie wmawiamy. Ale pewnego dnia nadejdą nad ciebie chmury, nie będzie chciało ci się pójść ćwiczyć, nie będziesz mieć czasu przygotować jedzenia lub będzie trzeba ci wskazać drogę i poprawny sposób na osiągnięcie celu.

Dziel się swoimi postanowieniami i ambicjami z rodziną, znajomymi i kolegami w pracy. To pozwoli ci na stworzenie efektywnego środowiska wsparcia, które będzie działać na twoją korzyść, nie przeciwko tobie. Możesz kupić zdrowsze jedzenie, przygotowywać zdrowsze posiłki w domu lub zdobyć „przepustkę” na trening, lub inną aktywność związaną ze spełnianiem swojego postanowienia.

Znajdź kumpla, który nie pozwoli ci siedzieć na kanapie w domu i wyciągnie cię na trening, nawet jeśli nie będziesz tego chciał. Jeśli wiesz, że ktoś na tobie polega, łatwiej będzie ci pójść na trening i go nie opuścić.

Zatrudnij trenera. Pewnie, możesz robić to sam, ale droga może być dość długa i będzie kosztowała cię więcej wysiłku oraz upadków. Obojętnie czy jest to trener fitnessu, specjalista od żywienia, nauczyciel języka obcego lub grania na instrumencie muzycznym, warto. Taka osoba wskaże ci drogę, zapewni narzędzia do osiągnięcia celu i stopniowe pomoże ci stać się niezależnym. Będziesz w stanie poradzić sobie ze wszystkim samemu dużo szybciej i efektywniej.

„To nie górę pokonaliśmy, a samych siebie,” powiedział słynny alpinista Sir Edmund Hillary. Był pierwszym człowiekiem, który zdobył Mount Everest, wiedząc, że nie z walczył z górą, a z samym sobą.

Jaka jest lekcja?

Chęć kompletnej odmiany swojego życia z dnia na dzień i pragnienie dziesiątek nowych rzeczy tylko dlatego, że postanowiliśmy sobie coś, jest niestety typowym przykładem tego, jak nie powinno się za to zabierać. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, ale dlaczego miałbyś podejmować zbędne ryzyko i stawiać wszystko na tę kartę. Pomyśl, co przywiodło cię do tego momentu, że chcesz coś zmienić i co trzeba zrobić, aby wprowadzić te zmiany w życie. Nie pragnij wszystkiego od razu, miej cierpliwość, wytrwałość, głód sukcesu, szaleństwo i podążaj za swoją pasją. Jeśli tego nie zrobisz, możesz pewnego dnia zapytać siebie samego, co by było gdyby…

„Jutro to pierwsza strona 365-stronicowej książki,” powiedział Brad Paisley, a ja dodałbym do tego, że ta książka to jedna z wielu wspaniałych opowieści o twoim życiu.

Masz noworoczne postanowienia? Podziel się nimi z nami w komentarzach razem z poradami i wskazówkami na to, jak je spełniać. Jeśli spodobał ci się artykuł, wesprzyj nas poprzez udostępnienie go znajomym, aby mogli nauczyć się zwyciężać i spełniać swoje postanowienia każdego roku.

Źródła:

[1] Luciani, J. – Why 80 Percent of New Year's Resolutions Fail – https://health.usnews.com/health-news/blogs/eat-run/articles/2015-12-29/why-80-percent-of-new-years-resolutions-fail

[2] Oscarsson, M., Carlbring, P., Andersson, G., & Rozental, A. – A large-scale experiment on New Year’s resolutions: Approach-oriented goals are more successful than avoidance-oriented goals. – https://doi.org/10.1371/journal.pone.0234097

[3] Zomick, B. – Top 10 Most Common New Year's Resolutions (and How to Follow Through on Them) – https://www.goskills.com/Soft-Skills/Resources/Top-10-new-years-resolutions

[4] Norcross, J. C., Mrykalo, M. S., & Blagys, M. D. – Auld lang Syne: Success predictors, change processes, and self-reported outcomes of New Year’s resolvers and nonresolvers. – https://doi.org/10.1002/jclp.1151

[5] Dai, H., Milkman, K. L., & Riis, J. – The Fresh Start Effect: Temporal Landmarks Motivate Aspirational Behavior. – https://doi.org/10.1287/mnsc.2014.1901

[6] Kliff, S. – The science of actually keeping your New Year's resolutions. – https://www.vox.com/2014/12/29/7434433/new-years-resolutions-psychology

[7] St. Pierre, B., MS, RD, CSCS, DePutter C. – Nearly 1 million data points show what it REALLY takes to lose fat, get healthy, and change your body. – https://www.precisionnutrition.com/body-transformation-research

[8] Lee, Y. B. – Got New Year’s Resolutions? Here Are 10 Common But Really Bad Ones – https://www.forbes.com/sites/brucelee/2020/01/08/top-10-common-but-really-bad-new-years-resolutions

[9] Wood, W. – Habit in Personality and Social Psychology. Personality and Social Psychology Review – https://doi.org/10.1177/1088868317720362

[10] Mills, S., Brown, H., Wrieden, W., White, M., & Adams, J. – Frequency of eating home cooked meals and potential benefits for diet and health: Cross-sectional analysis of a population-based cohort study. – https://doi.org/10.1186/s12966-017-0567-y

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *