Białko

Białko to skoncentrowane źródła białka, które mogą pomóc Ci w łatwym uzupełnieniu tego niezbędnego makroskładnika. W zależności od aktywności fizycznej, każdy człowiek powinien spożywać około 1,2 do 2 g białka na kilogram masy ciała. Białka w proszku są więc świetnym sposobem na osiągnięcie zalecanego dziennego spożycia białka. Co więcej, mogą one być również bardzo przydatne w przypadku, gdy nie jesteś w stanie przyjąć wystarczającej ilości białka ze zróżnicowanej diety. Białka w proszku sprawdzą się zatem idealnie jako szybka przekąska po ćwiczeniach, która pomoże w regeneracji, wzroście i wzmocnieniu zaangażowanych mięśni. Białko w proszku możesz wykorzystać do przygotowania napoju białkowego lub dodać je do swoich przepisów i stworzyć złożone potrawy, które dostarczą porządną dawkę białka i zapewnią długotrwałe uczucie sytości.

 Pokaż więcej

Dlaczego białko w diecie jest ważne i co może zrobić?

 1. Przyspiesza metabolizm – białko ma najwyższy efekt termiczny spośród wszystkich makroskładników. Oznacza to, że nasz organizm przeznacza największą ilość energii na jego spalenie. Prowadzi to następnie do tzw. przyspieszenia metabolizmu. 
 2. Ułatwia odchudzanie – białko pomaga utrzymać masę mięśniową. Mięśnie zużywają więcej energii w porównaniu do tkanki tłuszczowej, dzięki czemu białko pomaga skuteczniej schudnąć. 
 3. Wspiera wzrost mięśni – ponieważ białko jest podstawowym budulcem mięśni, jego spożycie może pomóc Ci w budowaniu nowej masy mięśniowej. 
 4. Wspiera regenerację – dzięki białku organizm jest w stanie efektywniej naprawiać uszkodzone włókna mięśniowe. 
 5. Zmniejsza głód i apetyt na słodycze – właściwości sycące białka zapewniają długotrwałe uczucie sytości po spożyciu posiłku bogatego w białko, a w międzyczasie może też zmniejszyć ochotę na słodycze. 
 6. Wspomaga zdrowie kości – jedną z właściwości białka jest zdolność do utrzymania zdrowych kości. Wszystko powyższe sprawia, że ten makroskładnik jest naprawdę kluczowy i to nie tylko dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia.

Z czego składają się białka w proszku?

Białka w proszku zwykle powstają z popularnych produktów spożywczych, które są bogate w białko. Najczęściej jest to mleko, z którego pochodzi popularne białko serwatkowe. W związku z tym nie musisz się obawiać o zawartość sterydów czy zakazanych substancji. Konkretne produkty wykorzystywane do produkcji białek w proszku różnią się w zależności od rodzaju i ich zastosowania. Jednak ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze rodzaje białek w proszku, które można spotkać to białka zwierzęce i roślinne.  

Białka zwierzęce w proszku

W tej kategorii dominują przede wszystkim popularne białka w proszku wytwarzane z mleka. Zazwyczaj występują również pod nazwą "serwatkowe". Możesz też natknąć się na białka wołowe lub białka jaj (albumina jaja) w proszku.

1. Białka serwatkowe w proszku

Tego typu białka w proszku są wytwarzane z mleka. Aby wyprodukować 1 kg białka w proszku, potrzeba ponad 100 l mleka. Mleko przechodzi następnie proces pasteryzacji, po którym dzięki dodatkowi enzymów serwatka zostaje oddzielona od kazeiny. W dalszej kolejności serwatka jest delikatnie przetwarzana, aż do uzyskania ostatecznego białka serwatkowego w proszku. Takie białko w proszku jest popularne ze względu na korzystne spektrum aminokwasów. W praktyce oznacza to, że zawiera ono wszystkie kluczowe aminokwasy w bardzo korzystnej proporcji.

Podczas wyboru tego typu białka w proszku często możemy też natknąć się na etykietę, która mówi 100% SERWATKA. Dzieje się to zwykle w przypadku białek w proszku, które zawierają wyłącznie białko serwatkowe. Takie białka w proszku nie zawierają zatem żadnego innego źródła białka.

Jakie są rodzaje białka serwatkowego?

 • Koncentrat białka serwatkowego (WPC) - najpopularniejszy rodzaj białka w proszku ze względu na stosunek ceny do wydajności. Średnio zawiera 70-80% białka, które cechuje się dość szybkim tempem wchłaniania. 
 • Izolat białka serwatkowego (WPI) - białko w proszku otrzymywane w procesie filtracji koncentratu serwatki. Jest zatem nieco czystsze, a także może pochwalić się wyższą zawartością białka, które wynosi zazwyczaj 80% i więcej. Z drugiej strony, zawiera mniejszą ilość cukru i tłuszczu. Dzięki temu idealnie nadaje się dla wymagających sportowców, którym zależy na szybko przyswajalnym białku w proszku o najwyższej możliwej zawartości białka lub osób cierpiących na nietolerancję laktozy. 
 • Hydrolizat białka serwatkowego (WPH) - powstaje w procesie hydrolizy koncentratu lub izolatu serwatki. Podczas niego białko jest degradowane do krótszych peptydów, które organizm może jeszcze szybciej wchłonąć. Efektem końcowym jest doskonale nadające się do użytku białko w proszku. Na tego typu białkach w proszku można znaleźć również oznaczenie DH (stopień hydrolizy), które jest związane z procesem degradacji. Im wyższy stopień, tym bardziej białko jest zdegradowane. Najczęściej spotykanym stopniem hydrolizy jest 32 (DH 32). Ponadto białka te mogą mieć lekko gorzki smak, który może nie odpowiadać każdemu. 

2. Kazeina micelarna

Kazeina micelarna jest otrzymywana w procesie filtracji mleka krowiego. Zawiera zwykle od 70 do 80% białka, które wchłania się stopniowo. Ze względu na to, że wchłania się wolniej, zaliczana jest do białek nocnych. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla sportowców, którzy chcą utrzymać zwiększoną produkcję białka mięśniowego nawet w nocy.

3. Białko wołowe w proszku

Białko wołowe w proszku może być stosowane również przez osoby z nietolerancją laktozy. Jest ono jednak o tyle specyficzne, że zawiera głównie białka tkanki łącznej. Jednocześnie jest mniej odpowiednie do stymulowania wzrostu mięśni, ale cieszy się też popularnością wśród osób, którym zależy na wsparciu zdrowia stawów, włosów, paznokci i skóry. 

4. Białko jaja w proszku (albumina jaja)

Białko jaja w proszku jest produkowane z jaj i zwykle zawiera 60-80% wysokiej jakości białka. Na dodatek ma korzystne spektrum aminokwasów i jest stosunkowo wolno wchłanialne, co w niektórych sytuacjach może być zaletą. Tego typu białko w proszku jest również odpowiednie dla osób, które mają problem z nietolerancją laktozy.

5. Białko wieloskładnikowe w proszku

Białko wieloskładnikowe w proszku składa się z wielu źródeł białka, dzięki czemu ma ogólnie lepsze właściwości. Zazwyczaj zawiera połączenie białka o szybkim i wolnym uwalnianiu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o stopniowe uwalnianie białka przez pewien okres czasu.         

Białka roślinne w proszku

Białka roślinne w proszku są najczęściej produkowane ze źródeł roślinnych, które są bogate w białko, na przykład soi i innych roślin strączkowych lub nasion konopi. Dzięki temu są świetną alternatywą zarówno dla wegetarian, jak i wegan. A ponieważ źródła te są naturalnie wolne od glutenu i laktozy, są również odpowiednie dla osób, które cierpią na niestrawność tych substancji. Zawsze jednak warto zapoznać się z listą składników i upewnić się, że białko będzie odpowiadało Twoim potrzebom. 

1. Białko sojowe w proszku

Białko sojowe w proszku najbardziej przypomina jakością białko serwatkowe w proszku ze względu na spektrum aminokwasów. Wytwarzane jest z płatków, które pozyskiwane są z soi. Powstała wówczas mieszanka zawiera około 65-70% białka. Proces rozpoczyna się od wykonania koncentratu sojowego, z którego następnie przy pomocy dalszej obróbki otrzymuje się izolat sojowy. W efekcie końcowym może on mieć ponad 85% zawartości białka. 

2. Białko ryżowe

Białko ryżowe w proszku jest wykonane ze zmielonych ziaren ryżu, które są mieszane z enzymami w celu oddzielenia białka. W porównaniu z białkiem serwatkowym w proszku, ten typ ma wyraźnie niższą zawartość białka, zwykle od 50 do 78%. Co więcej, jego spektrum aminokwasów również nie jest szerokie. Można jednak łatwo temu zaradzić, na przykład łącząc je z białkiem grochu w proszku.

3. Białko konopne w proszku

Białko konopne w proszku otrzymuje się z wytłaczanych i mielonych nasion konopi. Otrzymane w ten sposób sproszkowane białko ma około 50% zawartości białka. Podobnie jak w przypadku poprzedniego białka, nie posiada również najkorzystniejszego spektrum aminokwasów. Po raz kolejny można to łatwo naprawić, łącząc je z białkiem grochu w proszku lub innym.

4. Białko grochu w proszku

Białko grochu w proszku jest dość dobrą alternatywą dla serwatki, ponieważ zawiera większą ilość leucyny. Aminokwas ten wyróżnia się najwyższym potencjałem anabolicznym. Aby uzyskać jeszcze korzystniejsze spektrum aminokwasów, warto połączyć je np. z białkiem ryżowym w proszku. Białko z grochu w proszku cechuje się wysoką zawartością błonnika, co może być idealne w przypadku, gdy zależy Ci na wyborze białka, które będzie bardziej sycące. 

5. Białko wieloskładnikowe w proszku

Białko wieloskładnikowe w proszkunajlepszą możliwą opcją z tego, co natura ma do zaoferowania. Dzieje się tak dlatego, że łączą one wiele źródeł białka, zmniejszając tym samym ich niedobór w postaci ograniczających (niedostatecznie reprezentowanych) aminokwasów. W ten sposób można uzyskać funkcjonalne białko roślinne w proszku o idealnym składzie i korzystniejszym spektrum aminokwasów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o roślinnych źródłach białka? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł:  Jakie są najlepsze źródła białka roślinnego i dlaczego warto włączyć je do swojej diety?  

Jaka jest optymalna dawka białka?

Optymalna dawka białka będzie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak budowa i skład ciała, całkowity wydatek energetyczny, aktywność fizyczna i tym podobne. Ogólnie rzecz biorąc, możemy uznać uniwersalną dawkę 20-40 g białka za optymalną. Jest to zazwyczaj jedna miarka białka w proszku, która zawiera około 30 g. W przypadku białek roślinnych w proszku, możemy dodać kilka gramów więcej. Wynika to z faktu, że mają one zazwyczaj niższą zawartość białka i są trudniejsze do strawienia.

Kiedy i jak stosować białka w proszku?

 • jako składnik różnych przepisów w celu wzbogacenia ich o białko
 • podczas przygotowywania słodkich deserów bogatych w białko
 • jako napój po wysiłku fizycznym, aby wspomóc regenerację włókien mięśniowych
 • jako przekąska, która nasyci głód, gdy nie masz czasu na przygotowanie posiłku
 • gdy potrzebujesz łatwego sposobu na zwiększenie spożycia białka

Dla kogo przeznaczone są białka w proszku?

 • Osób, które chcą zwiększyć spożycie białka.
 • Sportowców, którym zależy na wzroście mięśni.
 • Kucharzy, którzy chcą wzbogacić swoje dania o białko i stworzyć pyszne i zdrowe przepisy.
 • Osób, które chcą schudnąć i szukają produktów, które zapewnią uczucie sytości i pomogą ograniczyć zachcianki. 
 • Wszystkich, którym zależy na urozmaiceniu diety i wzbogaceniu jej o nowe smaki. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o białkach w proszku i o tym, jak wybrać najlepszy? Sprawdź nasz artykuł: Jak wybrać odpowiednie białko dla utraty wagi lub wzrostu mięśni?

 Pokaż mniej

Produkty 1-30 z 82

Strona
na stronie
Ustaw kierunek rosnący
Kategoria
Producent
 1. GymBeam (19)
 2. The Protein Works (7)
 3. VanaVita (6)
 4. OstroVit (6)
 5. Optimum Nutrition (5)
 6. Applied Nutrition (4)
 7. Mars (4)
 8. Amix (4)
 9. Reflex Nutrition (3)
 10. ActivLab (2)
 11. BeastPink (2)
 12. PVL (2)
 13. Mammut Nutrition (2)
 14. Megabol (2)
 15. BSN (2)
 16. ProSupps (2)
 17. Universal Nutrition (1)
 18. Nutrend (1)
 19. MuscleTech (1)
 20. Ghost (1)
 21. NOW Foods (1)
 22. SENS (1)
 23. Diet Food (1)
 24. Amazing Grass (1)
 25. Purasana (1)
 26. Stacker2 (1)
Smak
 1. czekolada (33)
 2. wanilia (29)
 3. truskawka (24)
 4. bez smaku (15)
 5. cookies & cream (13)
 6. lody waniliowe (9)
 7. banan (8)
 8. czekolada orzech laskowy (6)
 9. krem waniliowy (5)
 10. czekolada (5)
 11. słony karmel (4)
 12. kokos czekolada (4)
 13. owoce leśne (3)
 14. bananowy koktajl mleczny (3)
 15. francuski krem waniliowy (3)
 16. czekoladowy koktajl mleczny (3)
 17. kokos biała czekolada (3)
 18. malina biała czekolada (3)
 19. szejk truskawkowy (3)
 20. pyszne truskawki (2)
 21. truskawki i śmietana (2)
 22. czekolada mleczna (2)
 23. czekoladowe orzeszki ziemne (2)
 24. belgijska choca mocha (2)
 25. wanilia stewia (2)
 26. masło orzechowe (2)
 27. mleczna czekolada extreme (2)
 28. salted caramel bandit (2)
 29. kokos (2)
 30. podwójna czekolada (2)
 31. truskawka banan (2)
 32. banan śmietana (2)
 33. banan truskawka (2)
 34. potrójna czekolada (2)
 35. strawberry splash (2)
 36. karmel (2)
 37. herbatnik czekoladowy (2)
 38. czekolada i jagody (2)
 39. czekolada karmel (2)
 40. wiśnia czekolada (2)
 41. lody czekoladowe (2)
 42. deser czekoladowy (2)
 43. czekoladowe masło orzechowe (2)
 44. truskawki śmietana (2)
 45. ciasto waniliowe (2)
 46. wanilia kokos (1)
 47. sernik waniliowy (1)
 48. limonka wanilia (1)
 49. arbuz (1)
 50. migdał pistacja (1)
 51. ciasteczka (1)
 52. biała czekolada (1)
 53. chocolate orange swirl (1)
 54. Lemoniada malinowa z miętą (1)
 55. jogurt jagodowy (1)
 56. Sernik truskawkowy z kawałkami czekolady (1)
 57. plaster miodu czekolada (1)
 58. cukierki czekoladowe (1)
 59. choco bueno (1)
 60. kakao & kaamel (1)
 61. dzikie jagody (1)
 62. tiramisu italiano (1)
 63. dzika malina (1)
 64. brownie z czekoladą i miętą (1)
 65. butterscotch ripple (1)
 66. bananowy (1)
 67. truskawka malina (1)
 68. wiśnia jogurtowa (1)
 69. fasola waniliowa (1)
 70. bogata czekolada (1)
 71. wiśnia wanilia (1)
 72. miętowa czekolada (1)
 73. sernik cytrynowy (1)
 74. zielone jabłko (1)
 75. kremowa wanilia (1)
 76. lody kawowe (1)
 77. czekolada supreme (1)
 78. czekolada stevia (1)
 79. czekoladowa krówka brownie (1)
 80. mars (1)
 81. krem czekoladowy (1)
 82. płatki z mlekiem (1)
 83. krówka karmelowa toffi (1)
 84. karmelowe macchiato (1)
 85. cappuccino (1)
 86. caffe latte (1)
 87. czarna porzeczka (1)
 88. limonka cytryna (1)
 89. biała czekolada (1)
 90. tiramisu (1)
 91. ananas (1)
 92. truskawka biała czekolada (1)
 93. truskawkowa stewia (1)
 94. snickerdoodle (1)
 95. słony karmel (1)
 96. malina (1)
 97. pistacje (1)
 98. czekolada z masłem orzechowym (1)
 99. millionaire's shortbread (1)
 100. mleko zbożowe z masła orzechowego (1)
 101. brzoskwiniowa herbata mrożona (1)
 102. brzoskwinia (1)
 103. marakuja i mango (1)
 104. original (1)
 105. naturalny (1)
 106. mix jagód (1)
 107. zbożowe mleko owocowe (1)
Opakowanie (g)
 1. 1000 g (19)
 2. 2000 g (10)
 3. 500 g (8)
 4. 1430 g (8)
 5. 1800 g (7)
 6. 30 g (5)
 7. 2200 g (4)
 8. 2270 g (4)
 9. 900 g (4)
 10. 2500 g (4)
 11. 600 g (4)
 12. 1810 g (3)
 13. 400 x 30g (3)
 14. 875 g (3)
 15. 910 g (2)
 16. 700 g (2)
 17. 4540 g (2)
 18. 3000 g (2)
 19. 450 g (1)
 20. 816 g (1)
 21. 455 g (1)
 22. 150 g (1)
 23. 896 g (1)
 24. 24 x 30 g (1)
 25. 200 x 30 g (1)
 26. 50 x 30 g (1)
 27. 1814 g (1)
 28. 2400 g (1)
 29. 1200 g (1)
 30. 200 g (1)
 31. 2250 g (1)
 32. 907 g (1)
 33. 25 g (1)
 34. 680 g (1)
 35. 360 g (1)
 36. 400 g (1)
 37. 480 g (1)
Kolor
 1. shadow (12)
 2. violet (8)
 3. ivory (1)
 4. olivine (1)
Forma
 1. proszek (79)
 2. artykuły spożywcze (1)
Mieszanka
 1. mieszanka (62)
 2. czysty (17)
Metoda przetwarzania białka
 1. pozostałe (30)
 2. koncentrat (14)
 3. izolat (9)
 4. hydrolizat (6)
Źródło białka
 1. serwatka (31)
 2. wieloskładnikowe (14)
 3. kazeina (4)
 4. wołowina (3)
 5. groszek (3)
 6. nasiona konopii (2)
 7. jaja (1)
 8. ryż (1)
 9. soja (1)
Kategoria prawna produktu
Etykiety produktów
 1. Wegański (17)
 2. BIO (9)
 3. Bestseller (8)
 4. 22% (1)
Cena
FILTRUJ PO
Wegetariański (61)
Wegański (17)
Bez glutenu (53)
Bez laktozy (22)
BIO (9)
Bez GMO (60)
Bez sztucznego słodzika (17)
Bez opakowania z tworzywa sztucznego (82)
Bez aspartamu (79)
 1. Just Whey - GymBeam
  Just Whey - GymBeam
  93%
  93 % (1443)
  Od 86,90zł
 2. Protein 100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition
  100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition
  92%
  92 % (760)
  Od 87,90zł
 3. Białko True Whey - GymBeam
  Białko serwatkowe True Whey - GymBeam
  90%
  90 % (2287)
  Od 76,90zł
 4. Białko Yum Yum Whey 1000 g - BeastPink
  Yum Yum Whey - BeastPink
  92%
  92 % (713)
  105,90zł
 5. Białko Anabolic Whey - GymBeam
  Anabolic Whey - GymBeam
  93%
  93 % (396)
  Od 59,90zł
 6. Collagen + Vitamin C - OstroVit
  Kolagen + Witamina C - OstroVit
  94%
  94 % (85)
  Od 26,90zł
 7. Protein Soy Isolate 1000 g - GymBeam
  Izolat białka sojowego - GymBeam
  83%
  83 % (316)
  63,90zł
 8. Białko wołowe - GymBeam
  Białko wołowe - GymBeam
  71%
  71 % (243)
  104,90zł
 9. Protein Platinum Hydrowhey 1590 g - Optimum Nutrition
  Platinum Hydrowhey - Optimum Nutrition
  90%
  90 % (22)
  417,00zł
 10. Izolat białka serwartkowego - GymBeam
  Pure IsoWhey - GymBeam
  88%
  88 % (362)
  Od 175,90zł
 11. Anabolic Monster Beef Protein - Amix
  Anabolic Monster Beef - Amix
  87%
  87 % (108)
  Od 140,90zł
 12. Białko Mutant Whey - PVL
  Mutant Whey - PVL
  88%
  88 % (225)
  Od 268,90zł
 13. Protein Syntha 6 2300 g - BSN
  Syntha 6 - BSN
  94%
  94 % (77)
  312,00zł
 14. Diet Whey - Applied Nutrition
  Diet Whey - Applied Nutrition
  88%
  88 % (31)
  Od 142,90zł
 15. 100% Casein - Optimum Nutrition
  100% Kazeina - Optimum Nutrition
  91%
  91 % (26)
  Od 197,90zł
 16. Rice Protein GymBeam 1000g
  Białko ryżowe - GymBeam
  72%
  72 % (120)
  74,90zł
 17. Anabolic Masster 2200 g - Amix
  Anabolic Masster - Amix
  84%
  84 % (26)
  209,90zł
 18. Whey Protein 80 - The Protein Works
  Whey Protein 80 - The Protein Works
  90%
  90 % (106)
  Od 86,90zł
 19. Snickers Hi Protein Whey Powder - Mars
  Snickers Hi Protein Whey Powder - Mars
  81%
  81 % (22)
  151,90zł
 20. Albumina jaj - GymBeam
  Albumina jaj - GymBeam
  81%
  81 % (90)
  175,90zł
 21. GymBeam Vegan Blend - 1000 g chocolate
  Vegan Blend - GymBeam
  71%
  71 % (184)
  91,90zł
 22. Protein HydroFue - GymBeam
  HydroFue – GymBeam
  90%
  90 % (46)
  241,90zł
 23. Clear Whey IsoFue - GymBeam
  Clear Whey IsoFue - GymBeam
  74%
  74 % (35)
  150,90zł
 24. Formel 90 Protein - Mammut Nutrition
  Białko Formel 90 - Mammut Nutrition
  79%
  79 % (23)
  253,90zł
 25. IsoPrime CFM - Amix
  IsoPrime CFM - Amix
  100%
  100 % (1)
  Od 198,90zł
 26. Białko konopne - GymBeam
  Białko konopne - GymBeam
  89%
  89 % (40)
  104,90zł
 27. Animal Whey Chocolate - Universal Nutrition
  Animal Whey - Universal Nutrition
  76%
  76 % (5)
  334,00zł
 28. Bounty Protein Powder - Mars
  Bounty Białko w proszku - Mars
  75%
  75 % (4)
  146,90zł
 29. Plant-Based Protein - Reflex Nutrition
  Białko Pochodzenia Roślinnego - Reflex Nutrition
  100%
  100 % (13)
  109,90zł
 30. Mars Hi Protein Whey Powder - Mars
  Brak w magazynie
  Mars Hi Protein Whey Powder - Mars
  95%
  95 % (11)

Produkty 1-30 z 82