Błonnik

Błonnik to kategoria produktów, które zawierają różne rodzaje błonnika. Tutaj znajdziesz jego oba rodzaje, czyli rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Są one korzystne dla ogólnego zdrowia na kilka sposobów. Po pierwsze błonnik korzystnie wpływa na trawienie i służy jako pożywienie dla przyjaznych bakterii, które tworzą mikrofilorę jelitową (mikrobiom). Jest to również często związane z wywoływaniem uczucia sytości. To sprawia, że błonnik jest ważny dla wszystkich osób, które kierują się zasadami zdrowej diety lub tych, którzy starają się stracić na wadze. 

Jakie produkty są bogatym źródłem błonnika? Błonnik występuje naturalnie w zwykłych produktach spożywczych, takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe, ziarna oraz zboża. Jeśli chcesz zwiększyć swoje spożycie błonnika, najlepszym rozwiązaniem mogą być suplementy diety z wysoką koncentracją błonnika. Większość produktów zawiera błonnik w formie rozpuszczalnego proszku, który idealnie pasuje do owsianek, koktajli i jogurtów.  

 Pokaż więcej

Jakie są efekty rozpuszczalnego błonnika?

Błonnik rozpuszczalny służy jako prebiotyk, który karmi korzystne bakterie mieszkające w naszym układzie trawiennym, dzięki czemu wspiera ich wzrost. Dzięki temu wpływa pozytywnie na trawienie. Ponadto ma zdolność wiązania się z wodą, pęcznienia i przez to spowalniania przepływu przez żołądek i cały układ trawienny. Rezultatem tego może być wydłużenie uczucia sytości, co jest szczególnie użyteczne podczas prób redukcji wagi. Osoby, które starają się zrzucić kilka kilogramów, docenią także fakt, że z błonnika są uwalniane tylko małe ilości energii, co odpowiada 2 kcal na 1 gram błonnika. 

 • Doskonałym przykładem rozpuszczalnego błonnika jest psyllium, które możesz dodać do jogurtów, koktajli czy owsianki. 
 • Istnieje również  błonnik jabłkowy, który jest doskonałym wyborem, aby wzbogacić twoje dania dzięki swojemu delikatnie słodkiemu, jabłkowemu smakowi. 
 • Jednakże inulina również jest rozpuszczalnym błonnikiem, który możesz wypróbować w formie BIO Inuliny z agawy w proszku. Pomoże także osłodzić twoje jedzenie bez zbędnych kalorii. 
 • To mówiąc, warto również wspomnieć o glucomannanie, który jest w stanie wiązać do 50 razy więcej wody w porównaniu do swojej wagi. Rezultatem tego jest zajmowanie więcej przestrzeni w żołądku i jednoczesne wydłużanie uczucia sytości. Według EFSA, jeśli spożywa się go w optymalnych ilościach, wspomaga nawet zachowanie optymalnego poziomu cholesterolu we krwi i jako część diety o niskiej zawartości energii wspiera utratę wagi.

Jakie są efekty nierozpuszczalnego błonnika?

Nierozpuszczalny błonnika nie przechodzi żadnych zmian, kiedy podróżuje przez układ trawienny i nie rozkłada się na energię. Jest w związku z tym w stanie wiązać się z wodą i innymi produktami ubocznymi trawienia. Dzięki tej zdolności jest często określany jako miotła, która sprząta jelita. To sprawia, że jest idealny dla wszystkich osób, które chciałyby wspomóc naturalną detoksykację swojego organizmu. 

 • Produkty, które są bogate w nierozpuszczalny błonnik to na przykład: orzechy i nasiona, świeże i  suszone owoce, warzywa, rośliny strączkowe, płatki owsiane oraz zboża pełnozbożowe. To mówiąc, występuje on głównie w skórce wspominanych wcześniej produktów. 

Mieszanki rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika

Produkty, które zawierają zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny, łączą zalety obu tych rodzajów. To sprawia, że są idealnym wyborem dla wszystkich osób, które szukają kompleksowego suplementu diety.

 • Przykładem jest Błonnik pokarmowy, który jest także połączeniem 5 rodzajów błonnika, jak i liofilizowanych truskawek. Doskonałym bonusem jest również jego forma rozpuszczalnego proszku, który możesz dodać do swojej owsianki, jogurtów, koktajli lub po prostu wymieszać z wodą, sokiem lub twoim ulubionym napojem. W taki sam sposób możesz go także dodać do ciasta podczas pieczenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat efektów błonnika, przeczytaj artykuł: Błonnik w jedzeniu - ile go spożywać i jakie korzyści może zaoferować?

 Pokaż mniej

Produkty 10

na stronie
Ustaw kierunek rosnący
Producent
 1. GymBeam (5)
 2. Wolfberry (2)
 3. OstroVit (1)
 4. Country Life (1)
 5. Purasana (1)
Smak
 1. czarna porzeczka (1)
Opakowanie (g)
 1. 250 g (3)
 2. 14 x 250 g (2)
 3. 150 g (1)
 4. 200 g (1)
 5. 240 g (1)
 6. 300 g (1)
 7. 75 g (1)
Tabs
 1. 120 tab (1)
Kolor
 1. shadow (4)
 2. violet (1)
Kapsułki
 1. 120 kaps (1)
Forma
 1. proszek (6)
 2. kapsułka (2)
 3. artykuły spożywcze (2)
Mieszanka
 1. czysty (8)
 2. mieszanka (2)
Kategoria prawna produktu
Etykiety produktów
 1. Wegański (9)
 2. BIO (2)
 3. Nowość (1)
Cena
FILTRUJ PO
Wegetariański (10)
Wegański (9)
Bez glutenu (7)
Bez laktozy (9)
BIO (2)
Bez GMO (10)
Bez sztucznego słodzika (8)
Bez opakowania z tworzywa sztucznego (1)
Bez aspartamu (10)
 1. Daily Fiber - GymBeam
  Błonnik pokarmowy - GymBeam
  85%
  85 % (13)
  39,90zł
 2. Glucomannan - GymBeam
  Glukomannan - GymBeam
  92%
  92 % (24)
  36,90zł
 3. Bio Psyllium - GymBeam
  BIO Psyllium - GymBeam
  99%
  99 % (46)
  33,90zł
 4. Apple fiber - GymBeam
  Błonnik jabłkowy - GymBeam
  91%
  91 % (22)
  8,90zł
 5. BIO Psyllium - Purasana
 6. Psyllium - Wolfberry
  Psyllium - Wolfberry
  98%
  98 % (16)
  7,90zł
 7. Black Currant Fiber - OstroVit
  Błonnik z czarnej porzeczki - OstroVit
  100%
  100 % (1)
  19,90zł
 8. Błonnik jabłkowy - Wolfberry
  Błonnik jabłkowy - Wolfberry
  91%
  91 % (21)
  Od 7,90zł
 9. Błonnik jabłkowy - Country Life
  Błonnik jabłkowy - Country Life
  97%
  97 % (6)
  Od 7,90zł
 10. Psyllium CAPS - GymBeam
  Psyllium CAPS - GymBeam
  0%
  0% (0)
  34,90zł

Produkty 10