Witamina A

Witamina A to kategoria produktów zawierających różne ilości witaminy A, która jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach wiążących się z tłuszczami, które twój organizm pozyskuje z jedzenia, co oznacza, że wchłania się lepiej przez ściany jelita i jest magazynowana w zapasach tłuszczu. W związku z tym jakiekolwiek niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w twoim organizmie mogą się objawiać dopiero po dłuższym czasie. 

Oznaczenie “witamina A” ogólnie określa grupę retinoidów oraz karotenoidów, których źródłem jest na przykład alfa-karoten oraz beta-karoten. Witamina A jest również ważnym antyoksydantem, który pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym oraz wolnymi rodnikami. W regularnej diecie witamina A jest często pozyskiwana na dwa sposoby: z retinolu i jego estrów ze źródeł zwierzęcych oraz wspominanych już karotenoidów witaminy A ze źródeł roślinnych. Jednakże witamina A może być również pozyskiwana z suplementów takich jak tabletki, kapsułki, tabletki musujące, żelki witaminowe, krople, spraye czy oleje. 

Jednym z prototypowych produktów z tej kategorii jest na przykład Witamina A (Retinol).

Jaką rolę witamina A pełni w organizmie?

Witamina A pełni rolę w specjalizacji komórkowej, jest również ważna dla metabolizmu żelaza. Dodatkowo wspomaga zachowanie zdrowych błon śluzowych, jak i również dobrych warunków dla twojej skóry i wzroku. Ponadto jest niezbędna dla układu odpornościowego.

Jakie jest rekomendowane dzienne dawkowanie witaminy A?

Dzienne rekomendowane spożycie według metodologii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (zwanego dalej jako EFSA) oraz wartości referencyjne Towarzystwa Żywienia z Niemiec, Austrii i Szwajcarii (zwanego dalej jako DACH) dla przeciętnego dorosłego:

 • Rekomendowane dzienne dawkowanie według EFSA: 650 μg dla kobiet, 750 μg dla mężczyzn
 • Rekomendowane dzienne dawkowanie według DACH: 700 μg dla kobiet, 850 μg dla większości populacji dorosłych mężczyzn

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozostałych witamin, ich kategoryzacji, rekomendowanego dawkowania oraz oznak niedoboru i nadmiaru, to nie powinieneś przegapić naszego artykułu Kompletny przewodnik po witaminach: do czego służą, skąd wiedzieć, kiedy ma się ich deficyt i ile ich spożywać?

Pokaż więcej

Produkty 3

na stronie
Ustaw kierunek rosnący
Producent
 1. GymBeam (2)
 2. OstroVit (1)
Smak
 1. bez smaku (1)
Tabs
 1. 200 tab (1)
Kolor
 1. shadow (2)
Kapsułki
 1. 60 kaps (2)
Forma
 1. kapsułka (2)
 2. tabletka (1)
Mieszanka
 1. mieszanka (2)
 2. czysty (1)
Kategoria prawna produktu
Cena
FILTRUJ PO
Wegetariański (1)
Wegański (3)
Bez glutenu (2)
Bez laktozy (2)
BIO (3)
Bez GMO (2)
Bez sztucznego słodzika (3)
Bez opakowania z tworzywa sztucznego (3)
Bez aspartamu (3)
 1. Beta Carotene - GymBeam
  Beta karoten - GymBeam
  99%
  99 % (39)
  16,90zł
 2. Multivitamin ADEK - OstroVit
  ADEK - OstroVit
  71%
  71 % (7)
  20,90zł
 3. Vitamin A (Retinol) - GymBeam
  Witamina A (Retinol) – GymBeam
  66%
  66 % (7)
  12,90zł

Produkty 3