Zaloguj się
Usain Bolt: Jamajský sprinter, který svými výkony uchvátil celý svět

Usain Bolt: Jamajski sprinter, który zachwycił cały świat swoimi występami

Usain Bolt jest jednym z najbardziej znanych sportowców na świecie. Pobił kilka rekordów świata na bieżni i zdobył łącznie 8 złotych medali olimpijskich podczas swojej kariery. Kiedy zakończył karierę biegacza, założył buty piłkarskie i spróbował swoich sił w piłce nożnej. Jak trenował i odżywiał się ten fenomenalny sportowiec w czasach swojej największej chwały? Dzisiejszy artykuł będzie również odpowiedzią na to pytanie.

Gdyby Bolt wybrał krykiet, świat mógłby nigdy nie ujrzeć jego fenomenalnych występów

Usain St. Leo Bolt urodził się 21 sierpnia 1986 roku w Sherwood Content, gdzie wychowywał się wraz z bratem i siostrą. Jako dziecko był bardzo aktywny, a nadmiar energii rozładowywał głównie podczas krykieta i gry w piłkę nożną. Już w młodym wieku sport stał się integralną częścią życia Usaina, a jego wrodzony talent szybko zaczął dawać o sobie znać. Na przykład w wieku 12 lat był najszybszy w szkole w sprincie na 100 metrów.

W szkole średniej kontynuował grę w krykieta. Jednak trener Dwight Barnett szybko zauważył potencjał Usaina w bieganiu i namówił go, aby dołączył do drużyny lekkoatletycznej. Na szczęście Bolt posłuchał jego rady i zaczął w pełni poświęcać się doskonaleniu swoich umiejętności sprinterskich. Znalazł się pod opieką byłego olimpijczyka Pablo McNeila. Trenował z nim głównie sprinty na 200 metrów. Szybko zaczął się poprawiać i kończyć zawody na czołowych pozycjach. W wieku zaledwie 15 lat udało mu się nawet wygrać Mistrzostwa Świata Juniorów. Za swoje występy zyskał przydomek „Lightning Bolt”, który towarzyszył mu przez całą karierę.

Mistrz Świata Juniorów Usain Bolt
Zdjęcie z worldathletics.com

Jak potoczyły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie Bolta?

Bolt po raz pierwszy miał okazję zabłysnąć na Olimpiadzie w 2004 roku, kiedy miał 17 lat. Wydarzenie odbyło się w Atenach, w Grecji, gdzie w XIX wieku po raz pierwszy zorganizowano nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Niestety, nie przyniosło to Usainowi zbyt wiele szczęścia. Z powodu kontuzji nogi jego czas nie był wystarczająco dobry, aby mógł przejść przez rundy eliminacyjne do finału. Oznaczało to, że młody Bolt musiał poczekać na swój olimpijski sukces nieco dłużej.

Po powrocie z Aten jego trenerem został Glen Mills, ówczesny główny trener reprezentacji lekkoatletycznej Jamajki. Bolt znów zaczął się poprawiać, pragnąc naprawić swoją reputację z Igrzysk. Niestety, kolejne ważne zawody nie potoczyły się po myśli Usaina. W finałowym biegu Mistrzostw Świata w Helsinkach ponownie doznał kontuzji i zajął ostatnie miejsce. Z tego powodu Glen Mills nieco zmodyfikował jego plan treningowy. Dodał do treningu Bolta odpowiednie ćwiczenia na poprawę elastyczność, które miały pomóc mu zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Usain Bolt na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach
Zdjęcie z nbcsports. com

Zakład, dzięki któremu Bolt stanął na podium z największymi sprinterami

Usain nadal koncentrował swoje treningi głównie na biegach na 200 i 400 metrów. Zawsze jednak chciał rywalizować z innymi sprinterami na „setce”, najkrótszym dystansie sprinterskim. Trener Mills próbował go do tego zniechęcić z powodu jego powolnych startów. Bolt był jednak nieugięty, więc trener zawarł z nim umowę. Jeśli Usainowi uda się w 2007 roku ustanowić nowy rekord kraju w biegu na 200 metrów, będzie mógł „chwycić za szablę” i spróbować swoich sił i w biegu na 100 m. Zmotywowany Bolt spełnił ten warunek, pobijając tym samym rekord 36-letniego Jamajczyka.

Wkrótce potwierdziło się, że udział Bolta w sprincie na 100 metrów był dobrym posunięciem. Doskonale radził sobie na tym dystansie i od razu był w stanie rywalizować z najlepszymi. W 2008 roku w Nowym Jorku pokonał nawet jednego z najlepszych wówczas sprinterów, Tysona Gaya, i został nowym rekordzistą świata na tym dystansie. To już był ogromny sukces, ale największe wyzwania 2008 roku czekały Usaina jeszcze za rogiem, w postaci Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Te produkty mogą Cię zainteresować:

Cały świat znał już jego nazwisko po wielkim sukcesie na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie

W Pekinie Usain chciał naprawić swoją reputację po katastrofalnych Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. I udało mu się to już w pierwszej dyscyplinie. Zdobył złoto w biegu na 100 metrów. Potem, na oczach całego świata, zdominował także bieg na 200 metrów, a całość zwieńczył przyczyniając się do zwycięstwa jamajskiej sztafety 4×100 metrów. Wisienką na torcie było to, że we wszystkich trzech wygranych biegach ustanowił nowe rekordy świata. Dzięki sukcesowi w Pekinie Usain Bolt stał się sportowcem światowej klasy. Po Igrzyskach Olimpijskich pokazał również, że jego serce jest na właściwym miejscu. Przekazał 50 000 dolarów na pomoc ludziom w chińskiej prowincji Syczuan, która została dotknięta trzęsieniem ziemi.

Usain Bolt na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie
Zdjęcie z wordpress.com

W Berlinie Bolt zapisał się na kartach historii, ustanawiając nowy rekord świata w biegu na 100 metrów z czasem 9,58 sekundy

Po powrocie z Igrzysk Olimpijskich, Bolt kontynuował ciężki trening, który szybko się opłacił. W 2009 r. w Berlinie ustanowił nowy rekord świata w biegu na 100 metrów. Zwyciężył z niewiarygodnym czasem 9,58 sekundy. Oznacza to, że prędkość Bolta w tym biegu wynosiła ponad 10 metrów na sekundę. Średnio „leciał” z prędkością 37 kilometrów na godzinę, a najszybciej był w stanie osiągnąć prędkość około 44 kilometrów na godzinę. Na tych samych mistrzostwach w Berlinie Boltowi udało się również ustanowić nowy rekord świata na dystansie 200 metrów. Wygrał te zawody z czasem 19,19 sekundy.

Po Igrzyskach Olimpijskich w Rio, Bolt zaliczył hat-tricka

W 2012 roku odbyły się kolejne igrzyska, tym razem w Londynie, gdzie Bolt miał jasny cel – obronić złoto z Pekinu. I udało mu się. Zwyciężył zarówno na dystansie 100, jak i 200 metrów, stając się pierwszym sprinterem, który obronił zwycięstwo w obu tych dyscyplinach na dwóch kolejnych olimpiadach. Wraz z innymi członkami jamajskiej sztafety udało mu się również powtórzyć zwycięstwo w sztafecie 4×100 metrów. I nie było to zwykłe zwycięstwo. Jamajczykom udało się ustanowić nowy rekord świata z czasem 36,84 sekundy.

Przez kolejne 4 lata Bolt czekał na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w Brazylii. Nawet tam, ku zdumieniu wszystkich widzów, udało mu się obronić pierwsze miejsce we wszystkich dyscyplinach. Tym samym wygrał 3 dyscypliny sprinterskie na trzech kolejnych olimpiadach, co nazywane jest hat-trickiem. W 2017 roku został jednak pozbawiony złota olimpijskiego ze sztafety z 2008 roku. Stało się tak, ponieważ ponownie przeprowadzono testy antydopingowe i próbka jego kolegi z drużyny Cartera zawierała niedozwolone substancje. Od tego momentu Bolt nie może już mówić, że „strzelił” legendarnego hat-tricka. Niemniej jednak wciąż zalicza się do grona najbardziej utytułowanych olimpijczyków w historii, którzy odnieśli absolutnie fenomenalne osiągnięcia.

Usain Bolt na Igrzyskach Olimpijskich w Rio
Zdjęcie z sportscasting.com

Jak potoczyła się piłkarska kariera Bolta?

W 2017 roku Bolt zakończył swoją profesjonalną karierę sprinterską. Zrealizował już wszystkie swoje cele i stracił motywację do dalszej rywalizacji. Nadal jednak chciał pozostać w świecie sportu i zastanawiał się, w którą stronę pójść. I wybrał ulubiony sport ze swojej młodości – piłkę nożną.

Zamienił buty do biegania na buty piłkarskie i założył koszulkę australijskiego klubu piłkarskiego Central Coast Mariners. Zagrał w kilku meczach towarzyskich, strzelił dwie bramki, ale szybko przekonał się, że prawdopodobnie nie będzie kolejnym Messim. W 2018 roku udało mu się jednak spełnić swoje marzenie i zagrał na stadionie swojej ulubionej drużyny – Manchesteru United. Odbyło się to przed publicznością ponad 70 tysiącami kibiców przy okazji meczu charytatywnego UNICEF. W 2019 roku zakończył karierę piłkarską i obecnie uprawia sport tylko dla zabawy i zachowania sprawności fizycznej.

Usain Bolt gra w piłkę nożną
Zdjęcie z cnn.com

Trening i dieta Usaina Bolta w czasach największej świetności

Wrodzony talent i atletyczna sylwetka Bolta nie były jedynymi atutami stojącymi za zdobyciem 8 medali olimpijskich. Przez całą swoją karierę ciężko trenował, nawet dwa razy dziennie, 6 dni w tygodniu. Rano zazwyczaj udawał się na siłownię, koncentrując się na środkowej części ciała, przyspieszeniu i sile kończyn dolnych. Plan treningowy zawierał przysiady, martwy ciąg, skakankę, ale także wyciskanie na ławce. Po południu kontynuował treningi na bieżni. Tam pracował z trenerem nad poprawą techniki, szybszym startem i utrzymaniem maksymalnej prędkości. Po kilku godzinach wymagającego treningu poświęcał dużo czasu na odpoczynek. Usain uważał sen za niezwykle ważny. Aby dać organizmowi czas na regenerację, starał się spać co najmniej 8-10 godzin na dobę.

Podczas wyczerpujących treningów umięśnione ciało Usaina spalało duże ilości kalorii, które trzeba było jakość uzupełniać. Podczas kariery zawodowe, Bolt nie stosował żadnych specjalnych diet, a jego posiłki były zazwyczaj przygotowywane przez osobistego szefa kuchni. W jego diecie dominowały lekkostrawne pokarmy węglowodanowe, takie jak ryż, ziemniaki, makaron czy owoce. Uzupełniał je jajkami, rybami lub kurczakiem. W ciągu dnia, między sesjami treningowymi, Bolt jadł zazwyczaj głównie węglowodany, co nie utrudniało mu trawienia i pozwalało w pełni skoncentrować się na swojej wydajności sportowej. Większe porcje bardziej złożonych posiłków z odpowiednią zawartością białka i warzyw były zaplanowane na wieczór.

Trening Usaina Bolta
Zdjęcie z twitter.com

Poza dobrze prowadzonym treningiem i zbilansowaną dietą, do sukcesu Bolta przyczyniła się również jego niepokorna mentalność. Zawsze miał dużą wiarę w siebie i od najmłodszych lat chciał być najlepszy. Jednocześnie jednak nauczył się przegrywać, ponieważ wiedział, że jest to wpisane w ten sport. Przez całą swoją karierę starał się być zapamiętany przez ludzi i stał się legendą, jak Muhammad Ali.

Jak wygląda obecne życie Usaina Bolta?

Po zakończeniu kariery sportowej Bolt skupia się na biznesie. Jest także twarzą marki PUMA, która w 2020 roku wypuściła specjalną edycję butów z jego podpisem. Posiada też własną sieć restauracji z jamajskim jedzeniem, a poprzez swoją fundację pomaga ludziom w potrzebie. Wiedzie szczęśliwe życie rodzinne ze swoją partnerką Kasi Bennett, która pracuje jako modelka.

Obecne życie Usaina Bolta
Zdjęcie z cnn.com

Od września 2021 roku wychowują razem trójkę dzieci: córkę sprytnie nazwaną Olympia Lightning oraz synów (bliźniaków) o imionach Thunder i Saint Leo. Może kiedyś wyrosną na światowej klasy sprinterów i będą mieli okazję do pobicia rekordu w biegu na 100 i 200 metrów, który od września 2021 roku wciąż należy do ich taty, Usaina Bolta.

Co przychodzi Ci do głowy, gdy wypowiadasz Usain Bolt? Jego niesamowita prędkość, sympatyczny charakter czy słynna zwycięska poza? Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie wahaj się udostępnić go swoim znajomym.

Źródła:

[1] In Wikipedia. Athletics at the 2008 Summer Olympics – Men’s 100 metres. – https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Athletics_at_the_2008_Summer_Olympics_%E2%80%93_Men%27s_100_metres&oldid=1042103744

[2] Caribbean Net News: Bolt preparing to complete a full season, says manager. – https://web.archive.org/web/20080525223450/http://www.caribbeannetnews.com/cgi-script/csArticles/articles/000016/001647.htm

[3] Encyclopedia Britannica. How Fast Is the World’s Fastest Human?– https://www.britannica.com/story/how-fast-is-the-worlds-fastest-human

[4] „Lightning" Bolt donates for children in China’s quake zone. – http://www.chinadaily.com.cn/olympics/2008-08/23/content_6964714.htm

[5] Marsden, R. Usain Bolt on Professional Football Career: „It Was Fun While It Lasted". – https://bleacherreport.com/articles/2816992-usain-bolt-on-professional-football-career-it-was-fun-while-it-lasted

[6] Olympics.Com. „My sports life is over"—Usain Bolt confirms retirement from all sport. – https://olympics.com/en/news/my-sports-life-is-over-usain-bolt-confirms-retirement-from-all-sport

[7] In Wikipedia. Usain Bolt. – https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Usain_Bolt&oldid=1045155653

[8] Usain Bolt Addresses Why He Stopped Running Track, & Co-Signing New Athletes + New Venture! – https://www.youtube.com/watch?v=9ObOe0VfD90&t=256s&ab_channel=HOT97

[9] Olympics.Com. Usain Bolt Biography, Olympic Medals, Records and Age. – https://olympics.com/en/athletes/usain-bolt

[10] Usain Bolt Biography—Childhood, Life Achievements & Timeline. – https://www.thefamouspeople.com/profiles/usain-bolt-4182.php

[11] Usain Bolt Facts. – https://biography.yourdictionary.com/articles/usain-bolt-facts.html

[12] YouTube. Usain Bolt „Remember Me Like Muhammad Ali. – https://www.youtube.com/watch?v=j3bDNQcK-do&t=28s&ab_channel=WandaDiamondLeague

[13] BBC News. Usain Bolt welcomes newborn twin sons Thunder and Saint Leo. – https://www.bbc.com/news/world-latin-america-57549202

[14] Olympics.Com. Usain Bolt’s records: Best strikes from the Lightning Bolt. – https://olympics.com/en/featured-news/usain-bolt-record-world-champion-athlete-fastest-man-olympics-sprinter-100m-200m

[15] Fitness Clone. Usain Bolt’s Workout Routine, Diet Plan, And Supplement Choices. – https://fitnessclone.com/usain-bolt-workout-diet/

[16] Who is Usain Bolt? Everything You Need to Know. – https://www.thefamouspeople.com/profiles/usain-bolt-4182.php

[17] Zaccardi, N. How Usain Bolt became a 100m sprinter, convincing his coach. – https://olympics.nbcsports.com/2017/08/03/usain-bolt-first-100-meter-race/