aloguj się
Domácí 6minutový trénink s účinnými cviky na břicho

Skuteczny 6-minutowy trening mięśni brzucha w domu

Co możesz zrobić w sześć minut? Możesz zrobić śniadanie, przejrzeć social media lub obejrzeć niemal cały blok reklamowy w telewizji. Możesz też dodać do tej listy przygotowany przez nas trening na mięśnie brzucha. Twardy brzuch to nie tylko symbol doskonałej sprawności, ale może on także pomóc w poprawie twojej postawy, co docenisz na co dzień. Poza inspirującymi ćwiczeniami dzisiejszy artykuł przedstawia także wskazówki odnośnie tego, które elementy powinien zawierać poprawny trening i wiedzę o tym, na co uważać podczas trenowania mięśni brzucha.

Idealny trening składa się z tych 5 części

Niezależnie od tego, czy planujesz ćwiczyć brzuch z naszym filmem albo czeka na ciebie jakakolwiek inna aktywność, powinieneś trzymać się podstawowej struktury poprawnego treningu. Jeśli masz siedzący zawód i prosto z pracy lecisz na trening, zaczynanie od przysiadów z obciążeniem bliskim twojemu limitowi lub rozpoczynanie intensywnego HIIT po wyjściu z szatni może nie być dobrym pomysłem. To może prowadzić do urazów, które wyłączą cię „z gry” na dłuższą chwilę. Ważnym jest więc, aby przygotować się do treningu i nie lekceważyć rozgrzewki całego ciała.

Ta część jest również ważna dla twojego umysłu, który trzeba przestawić z trybu pracy do trybu treningu. Myślenie o tym, czego nie dokończyłeś w pracy albo co czeka na ciebie w domu, nie jest w tym momencie dobrym pomysłem. Jesteś tutaj, żeby się zrelaksować i zrobić coś dla swojego zdrowia i wyglądu.

Dlaczego należy rozciągać się przed treningiem?

1. Zrób rozgrzewkę

Rozgrzewka ma za zadanie przygotować twoje mięśnie, serce i płuca na nadchodzący wysiłek. Trening może mieć wiele twarzy. Szybki spacer w drodze na siłownię, bieg w miejscu lub na bieżni, kilka Anglików lub podskoków na skakance to dobry pomysł. Potrzebujesz na to tylko 5 – 10 minut. Powinieneś oddychać spokojnie. Nie chcesz spalić się w przedbiegach.

2. Skup się na dynamicznym rozciąganiu

Rozpocznij rozgrzewkę natychmiast, stosując dynamiczne rozciąganie. Rozruszaj stawy od stóp do głów, tak jak uczyli nas w podstawówce na zajęciach z WF. To poprawi zakres ich ruchów i zmniejszy ryzyko urazów treningowych. [1]

Te produkty mogą Cię zainteresować:

3. Przejdź do głównej części treningu

Staraj się planować trening z wyprzedzeniem. Wybierz jedną lub więcej części ciała, na których się skupisz. Następnie wybierz konkretne ćwiczenia, ilość serii i powtórzeń. Możesz też planować trening obwodowy, HIIT lub TABATA. Możesz go śmiało spisać na papierze lub na telefonie, który będziesz miał pod ręką na treningu. To sprawi, że unikniesz skołowania i oszczędzi twój czas na chodzeniu między maszynami. Podczas ćwiczeń, skup się na poprawnej technice i zwiększaj obciążenie stopniowo. [2]

Jeśli ćwiczysz w domu, planuj swój trening, jego części i konkretne ćwiczenia. Pomóc ci w tym może przeczytanie artykułu Jak ułożyć jakościowy plan treningu w domu?

Jak zaplanować trening?

4. Dodaj czas na rozruch, zwłaszcza po intensywnym treningu

Po głównym treningu masz pewnie podwyższone tętno, brakuje ci oddechu, a twoje mięśnie błagają o odpoczynek. Celem rozruchu jest sprawienie, że serce odzyska normalny rytm, uspokoisz się i rozluźnisz mięśnie, które nadal są napięte. Ta część jest szczególnie ważna, jeśli zrobiłeś bardzo intensywny trening, jak cross-fit WOD, HIIT albo mocny trening nóg.

5. Zrób delikatne rozciąganie po treningu.

Nawet jeśli marzysz już o prysznicu i posiłku po treningu, poświeć trochę czasu na statyczne rozciąganie. Pomoże ci poprawić elastyczność i postawę. Możesz także wesprzeć regenerację po treningu, stosując wałek do masażu lub pistolet do masażu. [3]

Jeśli ciekawi cię, co możesz zrobić dla wsparcia regeneracji mięśni, przeczytaj artykuł Jak poprawić regenerację przy użyciu pistoletu do masażu i innych akcesoriów?

Rozciąganie po treningu

Jak trenować mięśnie brzucha?

Aby wzmocnić mięśnie brzucha, należy przestrzegać zasad treningu siłowego, jak przy innych mięśniach. Miej także na uwadze, że prawdopodobnie nie uzyskasz „kaloryfera” dzięki samemu treningowi siłowemu. Najważniejsze jest, aby zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej – to znaczy stracić na wadze. Osiągniesz to dzięki pracy w deficycie kalorycznym. Zwyczajnie spalasz więcej kalorii, niż przyjmujesz. Najlepszy efekt przynosi zmniejszenie ilości energii przyjmowanej z pokarmu i zwiększenie ilości spalanych kalorii przez trening siłowy, cardio lub inne popularne aktywności. Nie zapomnij o odpowiedniej regeneracji i ilości snu.

Przeczytaj o deficycie kalorycznym i innych ważnych zasadach utraty wagi w artykule Proste podstawy utraty wagi: zaskoczy cię to, co rzeczywiście ma znaczenie

Dlaczego należy trenować brzuch?

Silne i dobrze wypracowane mięśnie brzucha to nie tylko widok miły dla oka, ale także ważna funkcja dla organizmu. Są częścią systemu głębokiej stabilizacji korpusu i kręgosłupa, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu poprawnej postawy w sporcie i codziennym życiu. Ćwiczenia skupiające się na brzuchu pozwolą ci uzyskać twardy i dobrze wyrzeźbiony korpus, ale są także inne ruchy, w których biorą one udział i możesz nie być tego świadomy. Są to, na przykład, ćwiczenia wielostawowe, jak martwy ciąg, przysiady lub podciąganie trapezowe. [4]

Dlaczego ćwiczyć brzuch?

Jakie są zalety twardych mięśni brzucha?

 • dzięki silnemu korpusowi, plecy nie będą cię bolały
 • poprawisz postawę
 • będziesz mieć węższą talię
 • poprawisz siłę funkcjonalną – to pomoże ci w treningu i na co dzień
 • jeśli jesteś biegaczem, solidny korpus poprawi twoją technikę biegu
 • poprawisz równowagę – mogą uratować cię przed upadkiem, gdy autobus gwałtownie zahamuje podczas jazdy [5-7]

Jak ćwiczyć mięsnie brzucha? Szybki, sześciominutowy trening na wzmocnienie mięśni brzucha pomoże

Możesz stosować ten sześciominutowy trening osobno lub w połączeniu z innymi częściami ciała. Przed rozpoczęciem zrób lekką rozgrzewkę i rozruszaj całe ciało. Po zakończeniu zrób lekkie rozciąganie – wypróbuj pozycję Kobry z jogi. Możesz też zgiąć nogi w kolanach, leżąc na plecach i przyciągnąć je do klatki. Następnie opuścić je na bok i skręcić głowę i klatkę w drugą stronę. Dzięki temu doskonale rozciągniesz skośne mięśnie brzucha.

Jak ćwiczyć brzuch?

Co musisz wiedzieć przed treningiem?

 • nie potrzebujesz żadnego sprzętu, wystarczy mata
 • trening składa się z 7 ćwiczeń
 • będziesz pracował z użyciem wszystkich prostych, dolnych i skośnych mięśni brzucha
 • pracuj przez 45 sekund
 • następnie zrób 20 sekund pauzy

Ćwiczenia na brzuch: Na co uważać podczas treningu?

1. Brzuszki

Upewnij się, że dól twoich pleców (odcinek lędźwiowy) spoczywa na macie przez cały czas. Zepnij brzuch. Wdychaj powietrze na dole i wydychaj na górze.

2. Skośne brzuszki

Ramiona opieraj na macie przez całe ćwiczenie. Wydychaj na górze, aby łokieć mógł dotknąć przeciwległego kolana.

3. Brzuszki z wyprostowanymi nogami

Ponownie upewnij się, że dół pleców jest przyciśnięty do maty. Pamiętaj, żeby wdychać na górze i lekko uginać nogi.

4. Odwrotne brzuszki z unoszeniem nóg

To ćwiczenie składa się z dwóch pozycji. W pierwszej upewnij się, że twój dolny odcinek pleców leży na macie. Gdy zegniesz nogi w dolnej pozycji, powtarzaj sobie, że im bliżej będziesz podłogi, tym bardziej wymagające będzie ćwiczenie. Wydychaj powietrze podczas unoszenia nóg.

5. Deska z uginaniem kolan

W tym ćwiczeniu ważne jest, aby mieć napięty środek ciała przez cały czas. Upewnij się, że twoje ramiona nie opadają. Wydychaj, kiedy przyciągasz nogę do ciała.

6. Dotykanie ramion w podporze

W tej pozycji uważaj na napięcie środka ciała i trzymaj kolana odrobinę nad ziemią. Wydychaj podczas dotykania ramion.

7. Deska bokiem ze zmianą stron

Nawet podczas tego ćwiczenia warto mieć napięte okolice mięśni brzucha i miednicy. Zmieniaj strony i wydychaj podczas unoszenia ramion.

Próbny sześciominutowy trening w domu na wzmocnienie mięśni brzucha

Jaka płynie z tego lekcja?

Poprawny trening powinien mieć strukturę. Aby zapobiegać urazom, uzyskać najlepsze wyniki i poczucie wykonanej pracy, najlepszy sposobem jest lekka rozgrzewka przed głównym treningiem i uwzględnienie rozruchu i rozciągania po treningu. Nie zapominaj o tym, nawet jeśli robisz tylko sześciominutowy trening mięśni brzucha. Regularne ćwiczenia mięśni brzucha poprawią twoją postawę, siłę funkcjonalną i równowagę. Na co więc czekasz?

Próbowałeś ćwiczyć według naszych zaleceń? Jakie są twoje ulubione ćwiczenia, a jakich wolisz unikać w planie treningowym? Podziel się z nami komentarzami. Jeśli spodobał ci się artykuł ze wskazówkami do treningu brzucha, nie zapomnij udostępnić go znajomym.

Źródła:

[1] Work Out Plan to Build Muscle. – https://livehealthy.chron.com/work-out-plan-build-muscle-7895.html

[2] Mayo Clinic.Weight-training do’s and don’ts. [https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/weight-training/art-2004584

[3] LIVESTRONG.COM. What Are the Three Parts of an Exercise Session & Why Are They Important? – https://www.livestrong.com/article/165240-what-are-the-three-parts-of-an-exercise-session-why-are-they-important

[4] Healthline. The 8 Best Ways to Get 6-Pack Abs Fast. – https://www.healthline.com/nutrition/best-ways-to-get-abs

[5] LIVESTRONG.COM. 5 Benefits of Abdominal Strength & Endurance. [https://www.livestrong.com/article/406046-benefits-of-abdominal-strength-endurance/

[6] Harvard Health. Core conditioning: It’s not just about abs. – https://www.health.harvard.edu/healthbeat/core-conditioning-its-not-just-about-abs

[7] Men’s Journal. 5 benefits of stronger abs. – https://www.mensjournal.com/health-fitness/5-everyday-benefits-stronger-abs/