Zaloguj się
Jean-Claude Van Damme: Akční hrdina, který bojoval s drogovou závislostí

Jean-Claude Van Damme: Bohater akcji, który zdołał pokonać uzależnienie od narkotyków

Jean-Claude van Damme to mistrz sztuk walki który znany jest wszystkim fanom kina akcji. Urodził się 18 października 1960 roku w Belgii jako Jean-Claude Camille François van Varenberg. Nic dziwnego, że później skrócił swoje nazwisko. Jego matka pracowała jako florystka, a ojciec był księgowym. Jean-Claude zaczął uprawiać sport w wieku 10 lat. Podobno był wtedy bardzo słaby, więc ojciec zapisał go do szkoły sztuk walki.

Zaangażował się głównie w karate. Wkrótce dołączył do zawodników Narodowego Centrum Karate w Belgii, gdzie trenował pod okiem Claude’a Goetza. Po 4 latach ciężkich treningów otrzymał miejsce w kadrze Belgii. W wieku 15 lat rozpoczął karierę zawodniczą i w ciągu 5 lat odniósł 44 zwycięstwa, a pokonany został tylko 4 razy. Oczywiście posiada czarny pas w tym sporcie.

Jednak w wieku 16 lat Jean-Claude zaczął również uprawiać balet. Pomogło mu to poprawić równowagę, siłę i koordynację ruchów, które następnie wykorzystał w sztukach walki. Przez pewien czas aktywnie uprawiał również kickboxing i kulturystykę, dzięki czemu jego siła wzrosła, a ciało również się zmieniło. Nic więc dziwnego, że z czasem zyskał przydomek „mięśniak z Brukseli”. W wieku 18 lat nawet został mistrzem Belgii w kulturystyce.

Jean-Claude van Damme był zaangażowany w sztuki walki, karate, kickboxing i balet
zdjęcie z: https://kimonosport.com/

Te produkty mogą Cię zainteresować:

Od sztuk walki do filmu

W 1982 roku, w wieku 22 lat, Jean-Claude przeniósł się wraz z przyjacielem do Stanów Zjednoczonych. Już wtedy miał jasno określony cel – zostać sławną gwiazdą. Ale początki nie były takie proste. Aby zarobić na życie, pracował m.in. jako kierowca limuzyny czy dostawca pizzy. Dzięki Chuckowi Norrisowi pracował potem jako bramkarz w klubie, a także dostał kilka małych ról w filmach „Zaginiony w akcji” i „Breaking”. W tym czasie jednak nadal nie przyciągał niczyjej uwagi swoimi małymi występami aktorskimi. Jean-Claude nie cofnął się jednak ani o krok i poszedł dalej. Poznał producenta Cannon Pictures i pokazał mu swoje umiejętności walki. To zapewniło mu rolę w filmie Krwawy sport, w którym wcielił się w wojownika Franka Duxa w roli głównej.

Początkowo mówiono, że film jest bardzo zły, więc jego premiera została opóźniona o dwa lata. Jean-Claude pomógł zmontować film i przekonał producentów, aby w końcu go wypuścili. Film szybko stał się hitem w Stanach Zjednoczonych i zarobił mnóstwo pieniędzy na całym świecie. Ludzie zakochali się głównie w nowej gwieździe akcji, którą zobaczyli w filmie. Nazywał się Jean-Claude Van Damme. Widzowie mogli go potem oglądać coraz częściej w dziesiątkach innych filmów, gdzie pokazywał swoje typowe szpagaty czy kopnięcia z wyskokiem i obrotem.

Jak Jean-Claude przeszedł z siłowni do filmów
zdjęcie z: https://www.36styles.com/

Narkotyki, alkohol, ucieczka i choroba dwubiegunowa

Jean-Claude zarobił dużo pieniędzy jeszcze przed ukończeniem 30 roku życia. Jednak szybkie zyski finansowe odbiły się na jego psychice i według innych zaczął zachowywać się dosłownie jak szaleniec. Był tak uzależniony od kokainy, że w pewnym momencie musiał brać nawet 10 gram dziennie, bo inaczej nie był w stanie funkcjonować. W 1996 r. zapisał się nawet na terapię odwykową, ale po tygodniu opuścił klinikę. Zażywanie narkotyków mogło być w pewnym stopniu związane z chorobą dwubiegunową Jean-Claude’a. Narkotyki pomagają pacjentom radzić sobie z nieprzyjemnymi stanami. Jednak choroba ta została u niego zdiagnozowana dopiero w 1998 roku. Wówczas też zaczął przyjmować leki, dzięki którym poczuł się znacznie lepiej psychicznie. W końcu wyszedł z uzależnienia. W zasadzie z dnia na dzień przestał zażywać nielegalne substancje.

Narkotyki nie były jednak jego jedynym skandalem. Często wychodził na zewnątrz nago, był też np. zatrzymywany za jazdę pod wpływem alkoholu. Negatywnie wypowiadał się także o homoseksualistach. Głosił też przekonanie, że rolą kobiety jest zajmowanie się domem i dziećmi. Nawet ten stereotypowy pogląd na temat układu rodzinnego mógł mieć wpływ na jego życie rodzinne. Jean-Claude żenił się 5 razy, w tym dwa razy z tą samą kobietą.

Z tych małżeństw ma troje dzieci – córkę i dwóch synów. Wszyscy są również związani z filmem. Jednak nawet jego potomkowie nie są kompletnymi świętymi. Na przykład w 2017 roku policja aresztowała jego najmłodszego syna za grożenie nożem współlokatorowi. Postawiono mu zarzuty ciężkiego uszkodzenia ciała i posiadania narkotyków. Jean-Claude znany jest ze swoich ciepłych relacji z kobietami, bo w czasach jego największej sławy zawsze kręciło się ich mnóstwo wokół niego. Do jego najsłynniejszych romansów należy na przykład związek z Kylie Minogue.

Z powodu wszystkich jego skandali, filmowcy zaczęli go karać, nie obsadzając go w głównych rolach w dużych filmach. Jego film JCVD, który został pozytywnie przyjęty przez krytyków, można było uznać za jego powrót.

Jean-Claude i jego powrót w filmie JCVD
zdjęcie z: https://filmkrant.nl/

Jak odżywia się Jean-Claude Van Damme?

Z pewnością zastanawiasz się, co musiałbyś jeść, aby wyglądać jak Jean-Claude Van Damme, prawda? Należy wspomnieć, że jego filozofia żywieniowa zmieniła się diametralnie na przestrzeni lat. W młodości uwielbiał mięso i spożywał je w dużych ilościach. Dziś odżywia się inaczej, ale nadal zachowuje świetną formę. Jak sam twierdzi, nie je teraz dużo mięsa ani ryb. Kładzie jednak nacisk na wystarczające spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, które stara się uzupełniać olejem rybim. Lubi jeść dużo warzyw, które jego zdaniem zawsze trzeba obierać, makarony, sałatki czy hummus. Jednak w jego menu można znaleźć również owoce jagodowe, które są bardzo popularne na całym świecie. Jada je głównie na śniadanie. Docenia to, że są pełne antyoksydantów. Spożywa 5-7 porcji jedzenia dziennie i od czasu do czasu raczy się czekoladą. Nie jest zwolennikiem rygorystycznych diet. Stara się słuchać swojego ciała i spożywać pokarm, którego ono pragnie.

Jak trenuje Jean-Claude Van Damme?

Aby utrzymać dobrą formę, wciąż uprawia sport. Zwykle chodził na siłownię 6 razy w tygodniu. W poniedziałek, środę i piątek pracował nad klatką piersiową, plecami, udami, łydkami i brzuchem. We wtorki, czwartki i soboty skupiał się na barkach, przedramionach i ponownie łydkach i brzuchu. Już w wieku 19 lat był w stanie podnieść 166 kg na ławce. Aby poprawić swoją sylwetkę kilka razy w tygodniu wykonywał również ćwiczenia cardio. Z ćwiczeń siłowych nie zrezygnował nawet w późniejszym wieku, o czym świadczy fakt, że mimo ponad 60 lat jest w świetnej formie. Podobno codziennie chodzi na siłownię. Ale jeździ też na rowerze i uprawia jogę. Krótko mówiąc, stara się być aktywny na wiele sposobów. Na swoim kanale YouTube nakręcił nawet serię filmików „Train with Van Damme”, w których stara się pomóc fanom w domowych ćwiczeniach.

Biorąc pod uwagę, że Jean-Claude jest w świetnej formie, możemy z pewnością niecierpliwie czekać na kolejne filmy, w których będziemy mogli go zobaczyć. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim z innymi fanami tej gwiazdy kina akcji.

Źródła:

[1] Jean-Claude Van Damme Biography (1960-) – www.filmreference.com/film/93/Jean-Claude-Van-Damme.html

[2] BIOGRAPHY – https://www.jcvdworld.com/biography.html

[3] DAMME HE LOOKS GOOD Jean-Claude Van Damme has still got it at 59 and works out FIVE times a week – https://www.thesun.ie/tvandshowbiz/5172312/jean-claude-van-damme-has-still-got-it-at-59-and-works-out-five-times-a-week/

[4] Jean-Claude Van Damme – https://www.imdb.com/name/nm0000241/bio

[5] Jean-Claude Van Damme's wild life - Kylie affair, £10k cocaine habit and bitter feuds – https://www.dailystar.co.uk/showbiz/jean-claude-van-dammes-wild-22541819

[6] The muscles from Brussels – the story of Jean-Claude Van Damme – https://www.worldation.com/stories/muscles-brussels-story-jean-claude-van-damme/2/

[7] Jean Claude Van Damme turned 60, his career and scandals – People – Culture – https://www.archyde.com/jean-claude-van-damme-turned-60-his-career-and-scandals-people-culture/

[8] Nicolas Van Varenberg – https://www.imdb.com/name/nm9056709/bio?ref_=nm_ov_bio_sm

[9] Kristopher Van Varenberg – https://www.csfd.cz/tvurce/69156-kristopher-van-varenberg/prehled/

[10] Bianca Brigitte Van Damme – https://www.csfd.cz/tvurce/69155-bianca-brigitte-van-damme/prehled/

[11] JCVD – https://www.csfd.cz/film/236005-jcvd/prehled/

[12] The Real-Life Diet of Jean-Claude Van Damme, Who Is Still Jacked at Age 58 – https://www.gq.com/story/jean-claude-van-damme-real-life-diet

[13] JEAN-CLAUDE VAN DAMME WORKOUT AND DIET – https://fitnessclone.com/jean-claude-van-damme-workout-diet/

[14] Jean-Claude Van Damme Workout Routine and Diet Plan – https://streetworkouts.net/celebrity-workouts/jean-claude-van-damme-workout-routine-and-diet-plan

[15] Did Jean-Claude Van Damme Take Steroids? – https://muscleandbrawn.com/celebrities/van-damme-steroids/

[16] Jean-Claude Van Damme Is Still Kicking – https://www.menshealth.com/trending-news/a36800424/jean-claude-van-damme/

[17] JCVD™️ - Train with Van Damme – https://www.youtube.com/playlist?list=PL3vSFI-d4Fctp7WT9lIrgCjWZU3S35a0p