aloguj się
Viete, kto bol najlepším priateľom Arnolda Schwarzeneggera? No predsa Franco Columbu. Na jeho život, kariéru a úspechy sa pozrieme v dnešnom článku.

Franco Columbu: Najlepszy kumpel Schwarzeneggera i dwukrotny zdobywca tytułu Mr. Olimpia

Francesco Maria Columbu urodził się w 1941 roku. Był synem pasterza i dorastał w małej górskiej wiosce Ollolai na Sardynii. Jako dziecko był szczupłej budowy i często brał udział w bójkach, którym według niego było bliżej do zabawy niż faktycznej walki. Jednak w tych drobnych potyczkach często przegrywał. Było tak jednak tylko do momentu, gdy zaczął boksować. Był niesamowicie szybki, co jest jedną z kluczowych cech w tym sporcie. Jednak po jakimś czasie, boks zaczął mu się wydawać zbyt surowy. Jego kolejne kroki zaprowadziły go do podnoszenia ciężarów i kulturystyki. Zdecydował się zająć tym profesjonalnie i dlatego przeprowadził się do Niemiec.

Najlepszy kumpel Arnolda Schwarzeneggera, który grał u jego boku w filmach.

W 1965 roku w Monachium stanął naprzeciw jednego z największych kulturystów wszech czasów, Arnolda Schwarzeneggera we własnej osobie. Jednak zamiast niezdrowej rywalizacji, połączyła ich wielka przyjaźń. Nierozłączny duet zauważył następnie Joe Weider, współzałożyciel International Federation of BodyBuilders (IFBB) i twórca zawodów Mr. Olympia. Został ich mentorem i zaaranżował podróż do Kalifornii.

Franco Columbu i Arnold Schwarzenegger
źródło: https://www.thetimes.co.uk

To tam ich sny zaczęły się stopniowo spełniać. Otworzyli firmę budowlaną i zajęli się aktorstwem. Oby z nich można zobaczyć w kultowych filmach pokroju Conana Barbarzyńcy i Terminatora. Columbu zagrał także w kolejnym klasyku – drugiej części Rambo, w którym główną rolę grał Sylvester Stallone.

Trener fitness, który pomógł Sylvestrowi Stallone w osiągnięciu życiowej formy do Rambo II

To Franco należą się słowa uznania za to, że Stallone wyglądał o wiele lepiej w Rambo II w porównaniu do pierwszej odsłony. Zajął się jego treningiem, dzięki czemu znany aktor przybrał 5 kg masy mięśniowej w zaledwie 6 krótkich tygodni. Poza trenowaniem innych, Columbu skupiał się także na karierze kulturysty, która była bardzo udana. Zdobył tytuły Mr. Italy, Mr. Europe i Mr. International.

Te produkty mogą Cię zainteresować:

Jego osobisty rekord w podnoszeniu ciężarów to 238 kg w wyciskaniu na ławeczce, 297 kg w przysiadzie i 340 kg w martwym ciągu.

Wśród najważniejszych momentów życia Franco Columbu znajduje się zwycięstwo w zawodach Mr. Olympia w 1976 roku. Jego przynależność do najsilniejszych i najbardziej utalentowanych kulturystów potwierdza jego rekord w podnoszeniu ciężarów 238 kg w wyciskaniu na ławeczce, 297 kg w przysiadzie i 340 kg w martwym ciągu. Był tak elastyczny w swoim podejściu do treningu, że poza kulturystyką próbował także innych dyscyplin. Wśród nich znalazł się udział w zawodach The World’s Strongest Man. Poradził sobie doskonale i zostawił swoich przeciwników daleko w tyle.

Franco Columbu: Najlepszy kumpel Schwarzeneggera i dwukrotny zdobywca tytułu Mr. Olimpia
źródło: https://www.spcfitz.com

Nieszczęśliwy wypadek, w którym uszkodził nogę sprawił, że Columbu zajął piąte miejsce w zawodach The World’s Strongest Man. Jednakże dostał zadośćuczynienie w wysokości miliona dolarów za swój uraz.

Uraz nogi niemal zakończył jego karierę

Odszkodowanie było wysokie, ale prognozy lekarzy nie brzmiały za dobrze. Uraz nogi miał być tak poważny, że przewidywano zakończenie kariery Franco. Jednakże on po raz kolejny pokazał, że jest prawdziwym wojownikiem. Nie tylko wyleczył uraz, ale także wrócił do topowej formy. Udowodnił to jednocześnie na scenie i zdobył tytuł Mr. Olympia po raz drugi!

Co ciekawe, przez długi czas nie mógł trenować z powodu urazu. Nie poddał się jednak i ustanowił rekord w Księdze Rekordów Guinnessa za najsilniejsze płuca. Udało mu się nadmuchać gumowy termofor do pęknięcia w zapierające dech w piersiach 55 sekund.

Wzruszające referencje od Arnolda Schwarzeneggera

Columbu nie był tylko aktywnym sportowcem. Zdobył tytuł doktora w fizjoterapii i był autorem licznych publikacji z dziedziny kulturystyki i zdrowej diety. Był dwukrotnie żonaty, miał córkę, ale jego życie dobiegło niestety końca w wieku 79 lat. Przyczyną śmierci był atak serca.

Jego najlepszy przyjaciel, Arnold Schwarzenegger, oddał mu szczery hołd na swoich social mediach:

Moje życie było zabawniejsze, bardziej kolorowe i pełniejsze dzięki tobie. Zawsze będzie mi ciebie brakowało. Wiem jednak, że część ciebie żyje we mnie, w Debbie, w Marii i milionach osób, które inspirowałeś każdego swojego dnia. Kocham cię, Franco. Zawsze będę pamiętał radość, jaką wniosłeś do mojego życia, twoje rady i błysk w twoim oku, który nigdy nie gasł. Byłeś moim najlepszym przyjacielem.”

Arnold Schwarzenegger i Franco Columbu
źródło: theguardian.com

Pomimo tego, że Franco Columbu miał jedynie 165 cm wzrostu, potrafił pokonać wielu ze swoich kolegów. Zaciekawiło cię życie Franco Columbu? Jeśli tak, sprawdź nasz filmik. Dowiesz się z niego, między innymi, o jego nawykach żywieniowych, które były podejrzanie proste, ale działały doskonale

Co uważasz o Franco Columbu? Jesteś jednym z jego fanów, czy wolisz inne nazwiska ze złotej ery kulturystyki z lat 90? Jeśli podobał ci się ten artykuł, będziemy wdzięczni za jego udostępnienie.

Źródła:

[1] Derek Hall - Franco Columbu: Remembering The Life of Bodybuilding and Strength Legend – https://fitnessvolt.com/franc-columbu-death-facts/

[2] Franco Columbu – https://en.24smi.org/celebrity/116286-franco-columbu.html

[3] Franco Columbu – https://peoplepill.com/people/franco-columbu

[4] Franco Columbu – https://www.theguardian.com/film/2019/sep/01/arnold-schwarzenegger-pays-tribute-to-best-friend-franco-columbu-who-dies-aged-78